Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev: Okulları kapatmadığımız için Türk hükümeti bize öfkeli

4845

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Kırgızistan'da faaliyet gösteren SAPAT eğitim kurumu öğretmenlerini terörist olarak değerlendirenlerin, gidip doktora görünmesi gerektiğini ifade ederek; aklı başında olan insanların bu öğretmenlere terörist demeyeceğini söyledi. Kırgızistan'da faaliyet gösteren SAPAT eğitim kurumları, Gülen hareketine yakınlığı ile biliniyor.

SAPAT okullarını kapatmadığımızdan dolayı Türk hükümeti bize kızgın

Türkiye’deki mevcut hükümetinin kendisine neden öfkeli olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Türk yetkililerin kendisine SAPAT okullarını kapatma talebinde bulunduğunu, ancak bu talebi kabul etmediği belirterek: “Onların öfkesi bu yüzden. Biliyorsunuz SAPAT okullarının yüzde 35’ni hükümet bünyesine aldık. Ayrıca kurumun ismi de değiştirildi. Bu okullar bizim gururumuz, bu yüzden şimdiye kadar söyledim ve yine tekrar ediyorum okulları kapatmayacağız. Tam tersine daha çok okul açacağız. Bütçeden bu sene eğitim için ayrı ödenek ayrıldı. Kaliteli okulların sayısı çoğaltılacaktır” diyerek SAPAT okullarına bir kez daha sahip çıktı.

Güleni tanımadığını ve kendisiyle hiçbir zaman görüşmediğini ifade eden Atambayev, Kırgızistan’daki Türkiye Büyükelçisinin “SAPAT Okullarını Kırgızistan’da 3 bin 500 kişi destekliyor” açıklamasına da değinerek: “Bu okullar şu anda çalışan öğretmenlerin yüzde 90-95’i Kırgız halkıdır. Herhalde Gülen’i seven bu okullardaki öğretmenlerdir. Ama bu öğretmenlerin terörist olduğunu söyleyen kişiler, tedavi görmeliler; akli dengeleri yerinde mi baktırmalılar” dedi.

İsteyen Erdoğan ile isteyen de Gülen ile görüşebilir

Issık Göl bölgesinin Çolpon-Ata şehrinde son yaz basın toplantısını düzenleyen Cumhurbaşkanı Atambayev, Kırgızistan’ın eski Başmüftüsü Çubak Calilov’un, ABD’de Fethullah Gülen ile yaptığı görüşmeyi de değerlendirdi. Bu görüşmenin kendisinin talebi üzerine olmadığını ifade eden Atambayev: “İsteyen Erdoğan ile isteyen de Gülen ile görüşebilir. Kimin kiminle görüşüp görüşmeyeceğine kendisi karar vermekte özgür.” şeklinde konuştu.

Kırgızistan'da faaliyet gösteren SAPAT eğitim kurumları, Gülen hareketine yakınlığı ile biliniyor.

Adem Aktekin

HABERRUS