Putin 65'inci yaşına giriyor: Peskov nerede ve nasıl kutlayacağını açıkladı

268

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 7 Ekim'de 65'inci yaş gününü kutlayacak. Putin, doğum gününde Rusya Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleriyle toplantı yapacak ve planlanan telefon görüşmelerini gerçekleştirecek.

Bir gazetecinin, "Putin bu yılki doğum gününü nasıl kutlayacak?" sorusu üzerine Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov şöyle yanıt verdi:

"Geleneksel olarak Putin doğum gününü kutluyor... O bunu daha çok yakınlarıyla ve akrabalarıyla, bazen de iş arkadaşlarıyla yapıyor. Yarın için (7 Ekim) size şunu söyleyebilirim, bir yığın telefon görüşmesi planlandı. Başkan tebrikleri kabul edecek, bu konuşmalar planlandı. Ve gün ortasında Rusya Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirecek."

Daha önceki doğum günlerini nasıl kutlamıştı?

Putin'i az çok takip edenler, O'nun doğum gününde pek çalışmadığını, Rusya'nın ücra köşelerine giderek balık tutma, judo, buz hokeyi veya kayak gibi sporlarla uğraştığını bilir.

Örneğin Putin, 2015 yılında 63 yaşına bastığı doğum gününü buz hokeyi oynayarak kutlamıştı. Bu maçta Putin, rakip takıma yedi gol attı.

resim tanımı girin

2014 yılındaki doğum gününde ise Sibirya'nın tayga ormanlarına giden Rus lider, Ata binmiş, balık avlamış ve tabiatla iç içe siyaset gündeminden uzak bir gün geçirmişti. Putin'in o günkü "9 km yürüdüm, her yerim ağrıyor" sözü çok konuşulmuştu.

resim tanımı girin

2013 yılında 61'inci doğum gününü Endonezya'nın Bali adasında toplanan Asya Pasifik Ekonomik Forumu'nda (APEC) geçiren Vladimir Putin'e gitarlı sürpriz yapılmıştı. 20 Devlet Başkanı'nın katıldığı öğle yemeği sırasında eline gitarını alan Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Putin için doğumgünü şarkısı çalarak "Happy Birthday to You" demişti. Kutlama karşısında şaşıran Putin, "Benim için sürpriz oldu" diyerek ev sahibi Yudhoyono'ya teşekkür ederek yanıt vermişti. Putin'e ayrıca Çinli dostları büyük bir pasta getirmişti.

resim tanımı girin

Selim Saygıner, Haberrus