Sindika'nın 3'te 1'i kül oldu, zarar: 85 milyon dolar

673

Rusya'nın başkenti Moskova'da pazar günü 17:00 sularında alev alan Sindika alış veriş merkezini söndürme çalışmaları yetersiz kaldığı için binanın 55 bin metrekarelik bölümü tamamen kullanılamaz hala geldi, yer yer çöküntüler yaşandı. Sigorta uzmanları ortalama 5 milyar rublelik (85 milyon dolar) zarar oluştuğunu hesaplıyor.

Üç bin kişinin tahliye edildiği binada 3 kişi yaralandı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı MÇS'den yapılan açıklamaya göre, binadaki akıllı yangın uyarı sistemleri ve başarılı tahliye operasyonu sayesinde ciddi bir şekilde yaralanan veya hayatını kaybeden olmadı. MÇS'den "Binada duman meydan gelir gelmez yangın uyarı sistemleri çalıştı. İnsanlardan binayı terk etmeleri istendi. Tahliye için güzel bir organizasyon yapıldı." açıklaması yapıldı. Yetkililer, "Bu sayede paniğin ve ciddi sonuçların ortaya çıkmasının önlenmesi mümkün oldu. Depoda inşaat malzemelerinin bulunduğu yerden duman yükseldi. Bu duman insanlar için çok tehlikeli." dedi.

Moskova çevre yolu MKAD’ın 65. kilometresinde bulunan Sindika alış veriş merkezi, Esta Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek tarafından 2014 yılında açılmıştı.

Yangının söndürülmesi için 300'den fazla itfaiye görevlisi ve 3 yangın söndürme helikopteri görev yaptı.

55 bin metrekare alana kadar yayılan yangın, saat 22:56 itibariyle kontrol altına alındı.

Yangının neden çıktığı ise henüz bilinmiyor. Bölge tamamen güvenli hale getirildikten sonra araştırma yapılacak.

HABERRUS