Erdoğan'dan gençlere tavsiye: Rusça öğrenin

2102

2023 Gençlik Şurası toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm gençlerin en az bir yabancı dil öğrenmesini beklediğini söyledi.

Erdoğan, "Gençler, bir başka önemli husus dil öğrenmektir. Tüm gençlerimizin en az 1 yabancı dil öğrenmelerini bekliyorum… Bundan kastım da sadece İngilizce değildir. Arapça, Rusça, Çince, Farsça, Fransızca veya bir başka dil hiç fark etmez. Mutlaka en az ikinci bir dili öğrenin…" diye ifade etti.

Erdoğan yabancı dil ile ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hedeflerimize sadece memleketimizde oturup kendi dilimizi konuşarak ulaşamayız. Gençlerimizin geri dönmek ve benliklerine sahip çıkmak kaydıyla diğer ülkelerde bulunmalarını ve tecrübe kazanmalarını önemsiyorum. Bunun yanında Osmanlıcayı en azından yüzünden okumasını bilmeniz gerekiyor. Eğer siz 600 yıllık kitaplarımıza, belgelerimize, kitabelerimize Fransız kalırsanız, Fransızca bilmeniz bir işe yaramaz…"

Erdoğan ayrıca gençlere, "Siz, siz olun gençliğinizi öldürmeyin. Bir tek gününüzü, bir tek saatinizi ve bir tek anınızı boş geçirmeyin." diye tavsiyelerde bulundu.

HABERRUS