Zarrab'ın ifadelerinde adı geçen ikinci Türk bankası Denizbank oldu

3398

ABD'nin İran'a yönelik ambargosunu deldiği iddiasıyla tutuklanan Türkiye ve İran vatandaşı iş adamı Reza Zarrab, eski Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tek sanık olarak yargılandığı davada 'tanık' sıfatıyla hâkim karşısında.

İran ambargosunu delen Halkbank, Ziraat Bankası ve Aktifbank’tan sonra Denizbank da Zarrab'ın ifadelerinde adı geçen dördüncü Türk bankası oldu. Bilindiği üzere Denizbank, 2012 yılında Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank tarafından satın alınmıştı. Banka, 28 Eylül 2012'den beri Sberbank çatısı altında hizmet vermeye devam ediyor.

Zarrab, altın ticaretini şema üzerinden anlatırken şunları söyledi:

"Ticaret önce İran'ın Türkiye'ye ham petrol ve gaz satmasıyla başlıyor."

"İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) petrolün satışını Tüpraş'a, gazınkini Botaş'a yapardı. Onlar da NIOC'ye para borçlu olurdu."

"Tüpraş, Botaş, NIOC'nin Halkbank'ta hesapları var."

Daily Beast'in muhabiri Katie Zavadski, sonraki tweetlerinde paranın nasıl Halkbank'a geldiğini anlatıyor. Halkbank'a gelen paranın Zarrab'ın ifadesine göre Halkbank'tan çıkışı euro ve Türk Lirası olarak DenizBank'a gelişiyle yapılıyor. Zarrab, "Halkbank'a gelen para Euro ve Türk Lirası olarak Denizbank'a gönderiliyordu" dedi.

Embed from Getty Images

Daha sonra Zarrab’ın Türkiye’deki şirketi Royal Group’tan aldığı altının Dubai’deki şirketine gittiği belirtiliyor.

Altının satılıp nakde çevrilecek konuma geldiği aktarılıyor. Zarrab, İran’ın altına ihtiyacı olmadığı için ülkenin borçlarını ödemek adına nakde çevrilen bir paraya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Halkbank’taki bir yetkilinin Zarrab’a İran’ın altın ticaretinde son durak olarak gösterilmesi gerektiğini söylediği ifade ediliyor. Burada parmaklar Halkbank'ın eski genel müdür yardımcısı Atilla’yı gösteriyor.