IŞİD’e katılmak isterken Türkiye’de yakalanan Varvara, Putin'e af mektubu yazdı

388

IŞİD’e katılmak amacıyla Suriye’ye geçmeye çalışırken Türkiye’de yakalanıp sınır dışı edilen Rusya vatandaşı Varvara Karaulova (şimdiki ismi Aleksandra İvanova), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e af dilekçesi yazmak için insan hakları temsilcisi Tatyana Moskalkova'dan yardım istedi.

Karaulova'nın avukatı Sergey Badamşin tarafından yapılan açıklamada, Varya'ya böyle bir imkan tanındığını ve onun da Putin'e hitaben bir af mektubu yazdığı belirtildi. Mektubun ne kadar süre sonra iletilebileceği ve cevap verileceği ise bilinmiyor.

Adını değiştirmeden önce 'Varvara Karaulova' olarak bilinen Aleksandra İvanova, Ekim 2015'te IŞİD'e katılmaya teşebbüs suçlamasıyla tutuklanmıştı. Ailesinden habersiz İstanbul'a giden ve orada Suriye'ye kaçmaya çalışan bir grup Rusya vatandaşıyla yakalanan genç kız, Rusya'da yargılanarak 4,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Varya'nın internet üzerinden IŞİD militanları aracılığıyla 'kafalanarak' İstanbul'a gitmesi ve Suriye'ye geçmeye çalışması Rusya'da büyük yankı uyandırmış, ailelerde endişe yaratmıştı.

HABERRUS