RSF: Türkiye ve Rusya'da özgür basın 'zor durumda'

134

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), 2017 yılında dünyada 65 gazeteci ve medya çalışanının öldürüldüğünü, 326 gazetecinin de hapiste olduğunu açıkladı. Türkiye ve Rusya, özgür basın için 'zor durumda' olan ülkeler olarak nitelendirildi.

RSF'nin her yıl açıkladığı raporda, bu yıl da dünya çapında medya özgürlüğü durumunun çok ciddi olduğu ve dünya çapında medya özgürlüğüne yapılan engellerin sayısının arttığı görülüyor.

Raporda, gazetecilerin insanları bilgilendirme özgürlüğünün, giderek otoriter rejimlerin ve diktatörlüklerin baskısı altında kaldığı görülüyor. Bir ülkede en özgür olması gereken organlardan biri olan medya, maalesef kötü muamele, hukuksuz yasalar ve hatta fiziksel şiddetlere mağruz kalıyor.

2017'de Türkiye: 42 gazeteci hapiste

Raporda Türkiye bir kez daha profesyonel gazeteciler için "dünyanın en büyük hapishanesi" olarak nitelendirildi. 2017 verilerine göre Türkiye çapında 42 gazeteci ve bir basın çalışanı, meslekleriyle bağlantılı bazı suçlamalarla hala hapishanede.

resim tanımı girin

Rusya'da muhaliflere baskılar artıyor

Raporda Rusya için, 2012 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kremlin'e dönmesiyle, sert kanunların ve web sitesi engellemelerin önemli ölçüde arttı ifade ediliyor. Rusya'nın önde gelen bağımsız medya kuruluşları ya kontrol altına alınmış ya da kapatılmış.

Rusya'da televizyonlarda sürekli propaganda yapıldığını hatırlatan raporda, muhalif insanlara ise sansür uygulandığı belirtiliyor.

Öte yandan Rusya'da giderek artan blog yazarları ve sosyal medya kullanıcılarının da aynı baskılara maruz kaldığı, sadece sosyal medyadaki paylaşımları sebebiyle hapise girebildikleri ifade ediliyor.

HABERRUS