Türkiye'nin bir yıldır 'çözemediği' şifreyi Ruslar ve Hindistanlılar kıracak

536

Türkiye'de emniyet güçleri, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u öldüren polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın cep telefon şifresini kırmak için tüm gücünü kullandı ancak başaramadı. Devreye Hindistan ve Rusya girecek.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, suikastçi polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın telefon şifresinin kırılması için görevli tüm birimlere "Ne gerekiyorsa yapılsın" talimatı verdi.

Türkiye'de emniyet güçleri, şifreyi kıramayınca İsrailli bir şirketle temasa geçmiş, ancak bu şirket 20 bin dolar talep edip telefonu yurtdışına çıkarmak isteyince vazgeçilmişti. Araştırma için birkaç gün önce Türkiye'ye gelen Rusya heyeti ise, şifrenin kırılabilmesi için Hindistan merkezli bir şirketi adres gösterdi.

Erdoğan'dan 1 yıl sonra talimat geldi: Ne gerekiyorsa yapılsın

Habere göre, Büyükelçi Karlov’un ölüm yıldönümü öncesinde Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya gelerek, soruşturmanın geldiği aşama hakkında bilgi verdi. Başsavcı Kocaman, Erdoğan’a, saldırgan Altıntaş’ın telefon şifresinin kırılması için İsrailli firmayla yaptıkları görüşmeleri aktardı. Savcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre Erdoğan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) başta olmak üzere soruşturmada görev alan birimlere, söz konusu telefon şifrenin kırılabilmesi için “Ne gerekiyorsa yapılsın” talimatı verdi.

Bir yıldır telefon şifresi kırılamadı

Karlov’un ölüm yıldönümü dolayısıyla Türkiye’ye gelen Rus heyeti, önceki gün soruşturma savcısı Adem Akıncı’nın da katıldığı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileriyle toplandı. Görüşmede, Altıntaş’ın telefon şifresinin kırılamaması gündeme geldi. Savcılık ve Emniyet yetkililerinin de katıldığı toplantıda, Altıntaş’ın telefon şifresinin kırabilecek teknolojinin Hindistan merkezli bir firmada bulunduğu, bu firmanın telefonu yurtdışına çıkarmadan Türkiye’de gerekli çalışmaları yapabileceği anlatıldı.

Hindistanlı firma ile görüşülecek

Rus heyeti de söz konusu şifrenin kırılması için ülkelerinde faaliyette bulunan ve ‘Beyaz Hacker’ olarak nitelendirilen gruplardan yardım alınabileceğini belirtti. Toplantıda Hindistan merkezli şirketle temasa geçilebileceği görüşü ön plana çıktı.

Altıntaş'ı öldüren polislere idari soruşturma

Altıntaş’ın suikastın ardından öldürülmesi nedeniyle başlatılan soruşturmanın halen devam ettiği de bildirildi. Savcılık soruşturmasının yanı sıra Altıntaş’a yönelik operasyona katılan polisler hakkındaki idari soruşturmanın da devam ettiği kaydedildi.

Selim Saygıner, HABERRUS