Rusya'da Başkanlık seçimlerinde 34 aday yarışacak

1061

Rusya Merkez Seçim Kurulu (Tsik Rossii) üyesi Yevgeniy Şevçenko 34 adayın başkanlık seçimlerine katılmak için belgelerini teslim ettiğini bildirdi. 18 Mart'ta gerçekleştirilecek seçimlerde adayların 18’i bağımsız, 16’sı ise partiler aracılığıyla mücadele etmeyi hedefliyor.

Seçimlere aday olmak için ilk başvuran isim Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovski oldu.

En kuvvetli aday: Putin

Rusya'nın hali hazırdaki Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz hafta 2018 Başkanlık seçimlerinde bağımsız olarak aday olacağını duyurmuştu. Putin'in yanı sıra aday olay renkli isimler de var. TV sunucusu ve gazeteci Ksenia Sobçak ve gazeteci Yekaterina Gordon bunlardan sadece ikisi. Ancak Rusya'da Putin dışında herhangi bir ismin Başkanlığa yaklaşması bile öngörülemiyor.

308 milyon dolar seçim bütçesi ayrıldı

Mart 2018 de gerçekleşecek olan Başkanlık seçimleri için seçim programları 18 aralıkta başladı. Seçimin organizesi için yaklaşık 18 milyar ruble (308 milyon dolar) kaynak ayrıldı.

Seçim programlarının başlamasından sonra adaylık için 25 gün sınırı bulunmakta. Bireysel adaylar 7 Ocak'a, partilerin adayları ise 12 Ocak'a kadar adaylıklarını bildirmek zorundalar. Ayrıca adayların seçime katılmaya hak kazanabilmesi için partiden olanların 100 bin, bireysel adayların ise 300 bin imza toplaması gerekiyor.

HABERRUS