Erdoğan'dan Putin'e Kudüs teşekkürü

166

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Kudüs tasarısına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Sputnik'in Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Erdoğan ile Putin'in telefon görüşmesinde ikili konular ve bölgesel meseleler konuşuldu.

Erdoğan, gerek Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde gerek BM Genel Kurulu’nda Kudüs konusunda sunulan karar tasarılarına desteklerinden dolayı Putin’e teşekkür etti. Görüşmede, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dün alınan kararla, ABD’nin Kudüs konusundaki beyanının 'gayri hukukiliğinin ortaya konulmasının memnuniyet verici olduğu' vurgulandı.

İki lider, bölgenin barış ve istikrarı açısından da büyük önem taşıyan Kudüs konusunda BM kararlarına ve uluslararası hukuka bağlı kalınmasının önemine dikkati çektiler.

Doğu Guta’ya insani yardım eriştirilmesi hususu başta olmak üzere Suriye’deki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, Astana sürecine de değinildi.

Enerji ve savunma sanayi dahil, ikili ilişkilerde alınan kararları hayata geçirmeye yönelik çalışmaların sürmesinden memnuniyetlerini dile getiren Erdoğan ve Putin, önümüzdeki süreçte de her konuda yakın temas halinde olma konusunda mutabık kaldılar.

HABERRUS