Instagram hesabı kapatılan Kadirov, kendi Instagram'ını kurdu

2519

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramzan Kadirov'un Instagram ve Facebook hesaplarına bloke kondu.

Kadirov’un kişisel Instagram ve Facebook sayfalarına girildiğinde 'Sayfa bulunamadı' mesajıyla karşılaşılıyor.

Çeçenistan yönetiminden yapılan açıklamada, Kadirov’un hesaplarındaki sorunun teknik olmadığı, bilerek bloke edildiği belirtildi.

"Benden kızmamı beklediler, fakat yanıldılar"

Instagram sayfasının ABD Maliye Bakanlığı’nın yaptırım kararının hemen ardından kaybolduğunu belirten Kadirov ise, Telegram’dan ve Instagram’daki İngilizce hesabından yayınladığı mesajda, “Cuma gecesi Instagram sayfam kayboldu. Hesabımın statüsü resmiydi, bu nedenle Insatgram güvenliği sağlamalıydı. Merakımızdan destek servisini aradık, ancak yanıt alamadık. Benden kızmamı beklediler, fakat yanıldılar. Şimdiye kadar Washington’dan bağımsız olduğu görüntüsünü vermeye çalışan Instagram’ın bu hamlesi ve onun ABD Maliye Bakanlığı’nın yaptırım kararını yayınlamasının hemen ardından gelmesi tuhaf görünüyor” ifadelerini paylaştı.

Daha önce ABD Maliye Bakanlığı, aralarında Kadirov’un da bulunduğu 5 Rusya vatandaşını Magnitskiy yasaları çerçevesinde, insan hakları ihlaline karıştıkları iddiası ile ABD'ye girişlerini yasaklamış ve ülkedeki banka hesaplarının (varsa) dondurulmasına karar vermişti.

Rusya: Aynıyla karşılık vermeliyiz

Konuyla ilgili yorum yapan Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, 'gerçeklerden korktukları' için Kadirov'un sosyal medya hesaplarının engellendiğini söyledi.

Volodin, "Bu tehlikeli bir emsal yaratılıyor. Karşılıklılık ilkesine dayanarak, aynıyla karşılık vermeliyiz" dedi.

Çeçenistan kendi Instagram'ını kurdu

Instagram hesabının bloke edilmesinin üzerine Kadirov'un emriyle 'Mylistory' adında bir uygulama geliştirildi. Bu siteye kayıt olan Çeçen lider, bundan sonra paylaşımlarına burada devam edeceğini söyledi. Mylistory, Apple'ın uygulama mağazası olan App Store'da da yayınlandı. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Şuanda deneme aşamasında olan uygulamanın 2018 yılından itibaren tam zamanlı çalışmaya başlayacağı duyuruldu.

HABERRUS