Pasaportlara yeni yıl zammı geldi: Yüzde 14,47

281

Dünyanın en pahalı pasaportu olan Türkiye pasaportu, 2018 yılından itibaren de bu özelliğini devam ettirecek. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber pasaport harçlarına gelecek olan zam oranı da belli oldu.

Türkiye'de her yıl düzenli olarak artan pasaport ücretlerinin 2018 yılı zam oranı yüzde 14,47 oranında gerçekleşecek.

Ödenecek olan harç miktarları ve ne kadar süre ile geçerli oldukları süre şöyle;

resim tanımı girin

Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen yeni pasaport harç bedelleri, zamlı hali ile 2018 Ocak ayı başından itibaren geçerli olmaya başlayacak. Ayrıca çıkarılan son yasa ile birlikte 2017 yılının sonunda bütün pasaport işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Öğrencilere harçsız pasaport fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim gören 25 yaşını doldurmamış öğrenciler illerdeki pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler dış temsilciliklere (konsolosluk) müracaat edecek: Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere ise 25 yaşının ikmaline kadar pasaport 'harçsız pasaport' verilecektir.

HABERRUS