Avukatından açıklama: Gülen'in Karlov suikastiyle ilgisi ve irtibatı olamaz

255

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'de Fethullah Gülen'in avukatları tarafından yönetilen bir hesaptan yapılan açıklamada, "Ne Sayın Gülen'in ne de Hizmet Hareketinin suikastle, cinayetle ya da şiddet hareketleriyle ilgisi ve irtibatı olamaz" denildi.

Gülen'in resmi avukatlarının imzasını taşıyan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"19 Aralık 2017 tarihli bazı medya organlarında yer alan savcılık açıklamasında yer alan, Müvekkilim Fetullah Gülen'in, "Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'un katili ni tanıdığı" iddiası büyük bir yalan ve iftiradan ibarettir. Son dönemde ısrarla cinayet gibi menfur suçlarla ilişkilendirilmeye çalışılan Hizmet Hareketi mensupları, iftiraların aksine bugüne kadar maruz kaldıkları onca zulme rağmen en küçük bir şiddet eylemine yönelmemiştir.

Öte yandan en temel hukuk ilkelerinden biri olan 'masumiyet karinesi' yok kabul edilerek, medya organları ve savcılıklar tarafından Hizmet Hareketi mensupları 'uydurulmuş belgelerle' ya da 'gerçek dışı iddialarla' suçlu ilan edilmeye çalışılmaktadır. Ne Sayın Gülen'in ne de Hizmet Hareketinin suikastle, cinayetle ya da şiddet hareketleriyle ilgisi ve irtibatı olamaz.

Bir kez daha, Karov suikasti başta olmak üzere şiddet içeren her türlü eylemi lanetliyor, yargı mensuplarını da gerçek dışı iddiaları ve sahte delil üretmeyi bırakarak asıl katilleri bulmaya davet ediyoruz."

Fethullah Gülen, Andrey Karlov'un suikastinden kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada "Rus Büyükelçisine karşı yapılan terörü yürekten telin ediyorum (lanetliyorum). Bana öyle geliyor ki, bundan sonra da bir kısım kimseleri bu türlü öldürmek suretiyle onu da yine Hizmet’e, Hizmet hareketine mal etmek isteyecekler" demiş, "Öteden beri hep terörü telin ettik. Bütün Rus halkına da baş sağlığı diliyorum; hususiyle de idarecilerine başsağlığı diliyorum." diye eklemişti.

Andrey Karlov’un öldürülmesiyle ilgili, Fethullah Gülen'in video mesajı:

HABERRUS