Rusya'da arabadan dışarı izmarit atmak yasaklandı

131

Rusya'da yürürlüğe giren yeni yangın güvenliği önlemleri sebebiyle, tren ve arabadan dışarı sigara izmariti atmak yasaklandı.

The Moscow Times'ın, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'ndan elde ettiği verilere göre, Ocak-Eylül 2017 döneminde ülkede 95 bin yangın çıktı, 5 bin 200'den fazla insan da bu yangınlar sebebiyle hayatını kaybetti.

Bu yangınları önlemek amacıyla yürürlüğe giren yeni kanunlara göre hareket halindeki araba ve trenlerin penceresinden dışırı sigara izmariti, sigara külü ve benzeri yanıcı maddeler atmak yasaklandı.

Öte yandan Pazartesi günü hükümetin web sitesinde yayınlanan ve Başbakan Dimitri Medvedev tarafından imzaladığı karara göre, Rusya'da toprak sahiplerinin arsalarındaki otları biçmesi ve düzenli olarak çöpleri toplaması gerekecek.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve itfaiye görevlileri, geçen yaz The Moscow Times'a verdiği demeçte, toplu işten çıkarmalar, eğitim eksikliği ve bürokratik engeller sebebiyle son yıllarda Rusya'da yangın önleme hizmetlerinin sekteye uğradığını söylemişti.

HABERRUS