Boris Nemtsov'un adı Washington'da bir meydana verilecek

75

Rusya'nın başkenti Moskova'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Rus muhalif siyasetçi Boris Nemtsov'un adı, ABD'nin Washington şehrinde, Rusya Büyükelçiliğinin önündeki meydana verilecek.

Washington Belediyesi, Rus Büyükelçiliğinin önündeki meydana 'Boris Nemtsov' adı verilmesi için karar çıkardı.

Muhalif gazeteci Vladimir Kara-Murza tarafından Twitter'dan yapılan açıklamada, kararın 27 Şubat'ta yürürlüğe gireceği belirtildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, "Boris Nemtsov adının buraya sembolik olarak tahsis edilmesi, silinemeyen bir anıt yaratacaktır" denildi.

Boris Nemtsov, 27 Şubat 2015 tarihinde Moskova'da Kremlin'in yanındaki bir köprüde vurularak öldürülmüştü. Nemtsov'un öldürülmesiyle ilgili yargılanan 5 Çeçen, 11 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası aldı. Cinayetin azmettiricileri ise halen bulunamadı.

Embed from Getty Images

Bolşoy Zamoskvoretskiy Köprüsü üzerinde, Nemtsov'un vurulduğu noktada vatandaşlar tarafından oluşturulan küçük bir anıt yer alıyor. Nemtsov'un sevenleri tarafından korunan bu noktaya sürekli çiçekler bırakılıyor, ancak yetkililer burada bulunan çiçek, mum ve fotoğraf gibi hatıra eşyalarını sürekli kaldırıyor.

HABERRUS