Karlov soruşturmasında V.K.A. isimli bir kişi tutuklandı

97

Rusya'nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastında, katil polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın bağlantılarını ortaya çıkarmak için başlatılan soruşturmada bir kişi daha davaya dahil edildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Gülen cemaatine üye olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan V.K.A.’nın, Karlov suikastıyla bağlantısı olduğu tespit edildi. V.K.A., önceki gün bulunduğu cezaevinden Ankara Adliyesi’ne getirilerek Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı tarafından sorgulandı.

Habere göre şüpheli V.K.A. sorgusunda, cemaat üyeliğini kabul ederken, Karlov suikastı ile ilgisinin bulunmadığını savundu. V.K.A. sorgusunun ardından sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hâkimliğince ‘cinayete iştirak’ suçundan da tutuklandı.

ByLock kullanıcısı olduğu belirtilen V.K.A.’nın, kilit bir öneme sahip olduğu iddia edildi. V.K.A ile birlikte soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan şüpheli sayısı 6’ya çıktı.

19 Aralık 2016'da Anakra'da suikaste uğrayan Karlov'un soruşturmasıyla ilgili 3 polis memuru, Guru Medya yöneticisi Hayreddin Aydınbaş ve serginin organizatörü Mustafa Timur Özkan olmak üzere toplam 5 kişi tutuklu bulunuyordu.

Fethullah Gülen suçlamaları reddediyor

Türk hükümeti cinayetin işlendği günden bu yana, bu eylemin Gülen cemaati tarafından gerçekleştirildiğini ve ABD'de yaşayan vaiz Fethullah Gülen'in cinayetin azmettiricisi olduğunu iddia etti. Gülen ise bu saldırıyı 'korkunç bir terör eylemi' olarak tanıdığını söylemiş, "Rus büyükelçisine karşı yapılan terörü yürekten telin ediyorum (lanetliyorum)" demişti.

Konuyla ilgili Fethullah Gülen'in açıklaması:

HABERRUS