İnsan Hakları İzleme Örgütü: 2017, Rusya'da muhalifler için 'karanlık bir yıl' oldu

98

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 2017 yılının Rusya'da muhalifler, cinsel azınlıklar ve özgür konuşma aktivistleri için 'karanlık bir yıl' olduğunu yazdı.

Örgüt tarafından Perşembe günü yayınlanan raporda, 2017 yılı boyunca protesto, ifade, ve dini özgürlüklerde birçok ihlaller yaşandığı belirtiliyor. Ayrıca, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi muhalefetin, 18 Mart'taki Devlet Başkanlığı seçimleri öncesinde artan bir baskı ile karşı karşıya kaldığı vurgulandı.

HRW'nin Rusya sorumlusu Tanya Lokşina, raporla ilgili basın açıklaması yaparak "Geçen yıl Rusya'da bağımsız sesler için karanlık bir yıl oldu" dedi.

Rapora göre geçtiğimiz yıl, kitlesel protestolar sırasında gençlerin tutuklanması, muhalif lider Aleksey Navalnıy'nin Devlet Başkanlığı adaylığına kabul edilmemesi ve polisin destekçilerine karşı sert müdahaleleriyle geçti.

Embed from Getty Images

Raporda Rusya'nın, yurtdışından finanse edilen medya kuruluşlarını 'yabancı ajan' olarak kara listeye alması ve 9 basın kuruluşunun gazetecilerine uygulanan, parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi’ne giriş yasağından da bahsedildi.

Geçtiğimiz günlerde ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House'un açıkladığı '2018 Dünyada Özgürlükler Raporu'nda Rusya, 2005 yılında beri olduğu gibi yine 'özgür olmayan ülkeler' arasında gösterilmişti.

HABERRUS