Peskov, bu zamana kadar kimlere Rusça-Türkçe tercümanlık yaptığını anlattı

1118

1989 yılında Moskova Devlet Üniversitesi Türkoloji bölümünden mezun olan ve iyi derecede Türkçe bilen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rossiya 1 televizyonunda Nailya Asker-zade'nin programına konuk oldu. Peskov, Türkiye'de Rusya Büyükelçiliği'nde çalıştığı dönemlerde Boris Yeltsin ve Vladimir Putin dahil bir çok devlet adamının Rusça-Türkçe tercümanlığını yaptığını söyledi.

Peskov, Mart ayında gerçekleştirilecek Rusya Devlet Başkanlığı seçimleriyle ilgili konuşurken şunları söyledi: "Türklerin çok güzel bir atasözü var: Aklın yolu birdir (Путь разума един). Şu demek: Hayatta olaylar gelişirken mevcut tüm seçenekler arasında doğru ve makul olan tek bir yol vardır. Şimdi özellikle de seçim sürecine felsefi açıdan bakacak olursak, aklın yolu bir."

İstihbarat için çalışmadım

Programın sunucusu Nailya Asker-zade, Peskov'un Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü (İSAA MGU) mezunu olduğunu ve buradan mezun olan bir çok kişinin istihbarat için çalıştığını hatırlatarak, "Siz de Başkan Putin gibi istihbaratta çalıştınız mı? Hiç böyle bir teklif geldi mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Hayır. Hiç teklif etmediler. Ama evet, bir çok arkadaşımız gitti orada, KGB'de çalıştı. İSAA MGU çok iyi doğubilimciler yetiştirdi ve yetiştirmeye de devam ediyor. Dünyanın en güçlü okullarından biridir. Dünya'da, özellikle de doğuda İSAA MGU mezunuyum dediğiniz zaman size çok farklı davranırlar."

Ecevit Türkiye'de çok 'parlak' bir politikacıydı

Asker-zade'nin "Devlet Başkanımızın (Putin) için Türkçe tercümanlık yaptınız mı?" sorusuna Peskov, "Evet, yaptım. Putin başbakanken, dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit geldiğinde. Türkiye'de çok 'parlak' bir politikacıydı. O zaman beni Ankara'dan Moskova'ya gönderdiler çevirmenlik yapmam için. O zaman (1999) Putin genç bir başbakandı. Çok nadir bir olaydı. Ben bunu, Moskova'ya döndüğümde ve Devlet Başkanlığı'nda çalışmaya başladığımda hatırladım."

"Putin'i orada ilk defa mı gördünüz?" sorusuna Peskov, "Evet, ilk defa." diye yanıt verdi. "O zamanlar düşündünüz mü daha sonra Putin ile bu kadar yakın çalışacağınızı?" sorusuna ise "Hayır, düşünmedim" diye yanıt verdi. Peskov ayrıca Yeltsin için Türkçe çevirmenlik yaptığını da söyledi.

Öte yandan Peskov, Rusya'da neredeyse tüm üst düzey devlet yöneticilerinin Türkçe-Rusça tercümanlığını yaptığını söyledi.

Peskov'un konuk olduğu programın tamamı:

Selim Saygıner, Haberrus