Sobçak: Esrar yasallaştırılmalı, votkadan daha kötü değil

590

Sivil İnsiyatif (Grajdanskaya İntsiativa) partisinden Rusya Başkan adayı olan Kseniya Sobçak, ülkedeki hafif bitkisel uyuşturucularının yasallaştırılması gerektiğini söyledi.

Kaliningrad'da destekçileriyle biraraya gelen Sobçak, "Ben kendim kullanmıyorum (esrar), şişeyle votka da içmiyorum. Votka'nın neden bu kadar çok tüketildiğini de gerçekten anlamıyorum - bu bizim ülkemizde normal kabul ediliyor. Suç istatistiklerine bakıldığında votkanın etkileri esrardan daha iyi değil" diye ifade etti.

Rusya 'esrar kullanımını yasallaştırmaya' karşı

Ria Novosti'ye konuşan İçişleri Bakanlığı yetkilisi, ülkenin böyle bir insiyatif almasına sert bir şekilde karşı çıkıyor. Uyuşturucuyla mücadele mücadele biriminden Andrey Hrapov, esrarın faydasız ve tıbbi etkisi olmayan birşey olduğunu söyledi.

Hrapov, esrar kullanımını yasallaştıran ülkelerin bir yanlış içerisinde olduğu görüşünde.

Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerine aday olan Sobçak'ın 31 Ocak'a kadar 100 bin imza toplayıp seçim kuruluna başvurması gerekiyor. Bu durumda oy pusulasında yer almaya hak kazanabilecek.

Rusya'da Devlet Başkanlığı seçimleri 18 Mart'ta gerçekleştirilecek. Son anket verilerine göre Putin'in oyu yüzde 80'e yaklaşıyor.

HABERRUS