150 bin rubleye sahte RVP alan Türk vatandaşı tutuklandı

1060

Rusya’nın Krasnodar şehrinden Türkiye’ye uçmak isteyen bir Türk vatandaşının, pasaportundaki sahte RVP (geçici oturma izni) mührü yüzünden havalimanında tutuklandığı ve hakkında dava açıldığı bildirildi.

Rusya Güvenlik Servisi (FSB) Krasnodar Gümrük İdaresi basın dairesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Yabancı uyruklu bir kişi, İstanbul seferi için işlem yaptırdığı sırada gözaltına alındı. Söz konusu kişi, pasaportunda sahte RVP yani ‘geçici oturum izni’ mührüyle sınırı geçmeye çalışıyordu. Gözaltına alınan kişi, mührü 150.000 ruble (2686 dolar) karşılığında 'bir tanıdığının bastığını' açıkladı” dendi.

Açıklamada ayrıca, hakkında dava açılan 47 yaşındaki Türk'ün tutuklanmasına karar verildiği kaydedildi.

Pasaportlarında ‘geçici oturum izni’ mührü bulunan yabancı uyruklu kişiler 3 yıla kadar Rusya’da oturma izni alıyor ve 3 yıl sonrasında Rusya vatandaşlığının kazanılmasının önünü açan Vid na jitelstvo ‘oturma tezkeresi’ için başvurma hakkı kazanıyor.

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından 'sahte RVP' vakalarında çoğalma yaşanıyor. Rusya'da birçok Türk vatandaşı halen vize, oturum gibi belgeleri almakta zorlanıyor.

Haberde kullanılan görsel temsilidir.

HABERRUS