Putin: Ümmet, çok uluslu Rusya'nın önemli bir parçası

644

Tataristan'ın Bolgar şehrindeki 'Bolgar İslam Akademisi'ni ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da ilahiyat eğitiminin önemli rol oynadığına vurgu yaparak, "Geleneksel İslam, Rus kültürel kodunun en önemli parçasıdır" dedi.

Putin, "Biliyorsunuz, dün Ufa'daydım ve meslektaşlarınızla bir araya geldim. 2013'te, şuanda burada bulunanlar da dahil olmak üzere birçok kişi ile birlikte, Ufa'da 'Rusya Müslümanları Merkezi Dini idaresinin kuruluşunun 225. yılı etkinliklerinde' bir araya gelmiştik. O zaman söylemiştik, şimdi de tekrar altını çizmek istiyorum: "Hiç şüphesiz geleneksel İslam, Rus kültürel kodunun önemli bir parçasıdır, ve şüphesiz Müslüman ümmeti, çok uluslu Rusya'nın önemli bir parçasıdır."

"İslam Akademisi kurma fikrini başından beri destekledim"

Son yıllarda Rusya'da ilahiyat eğitiminin canlanması hakkında konuşan Rus lider, Rusya'da İslami ilimler eğitiminin derin ve uzun bir geçmişi olduğunu söyledi. Putin, "Biliyorusunuz, Tataristan yönetiminin öne sürdüğü ve Mintimer Şeymiyev'in (Tataristan'ın ilk Cumhurbaşkanı) aktif olarak ilgilendiği (Şeymiyev'e şifa dileyelim, biraz hasta, umarım her şey yoluna girer) bu fikri en başından beri destekledim.

Bolgar İslam Akademisi'nin yapılmasıyla 'medrese, üniversite ve akademinin' bir arada kurulmuş olduğunu dile getiren Putin, bu projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Putin'in Akademi ziyaretine Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Bolgar İslam Akademisi Başkanı Kamil İshakov, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, Rusya Müslümanları Merkezi Din İşleri Başkanı Talgat Tacettin ve Tataristan Müftüsü Kamil Samigullin katıldı.

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

HABERRUS