Rusya Türkiye'ye 3 adet helikopter sattı

551

Rusya devlet savunma şirketi Rostec'e bağlı helikopter üretim firması 'Vertalötıy Rossii' (Russian Helikopters), bu yıl Türkiye'ye 3 adet Ка-32А11ВС model yangın söndürme helikopteri sattıklarını duyurdu. Teslimat 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

Firma daha önce yaptığı açıklamada da Türkiye ve Tayland ile helikopter satışı konusunda anlaşma imzaladığını duyurmuştu.

Vertalötıy Rossii'dan yapılan açıklamada, "Firmamız 2018 yılında 7 adet çok amaçlı helikopter (Ka-32A11BC) yabancı ülkelere tedarik edecek. Heliikopterlerin üretimi şu anda fabrikada başladı. Türkiye'de Kaan Air firmasına teslim edilecek ilk helikopter hazır, ikinci ve üçüncüsü ise yıl sonundan önce müşteriye teslim edilecek." denildi.

Firma ayrıca bu yıl 2 adet helikopter Çin'li United Helicopters'a ve 2 adet de güneydoğu Asya'da bir ülkeye teslim edeceğini açıkladı.

Ka-32 model helikopterler özel arama kurtarma ve yüksek irtifa işleri, yangın söndürme, mal taşımacılığı, hastaların ve yaralıların tahliye edilmesi, devriye gezmek ve istihbarat operasyonlarını desteklemek için tasarlanmış. Ka-32 ve farklı versiyonları Rusya, Kanada, İspanya, Portekiz, İsviçre, Çin, Güney Kore ve Endonezya gibi ülkelerde kullanılıyor.

HABERRUS