Rusya'ya telefon terörü listesinde Türkiye de var

384

Rusya'ya karşı bir süredir devam eden 'telefon terörü' bugün de yaşandı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sahte aramaların Suriye, Türkiye, Ukrayna, ABD ve Kanada'dan yapıldığı belirtildi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, bugün Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın ana binasında ve 6 şubesinde patlama olacağı iddiasıyla sahte telefon aramaları yapıldığı söylendi. İddiaların hepsi asılsız çıktı.

Rusya'nın 'benzeri görülmemiş' olarak tanımladığı telefon terörü 11 Eylül'den bu yana devam ediyor. Günümüze kadar 180 ilde, 3 bin 500 bina için sahte telefon ihbarı yapıldı. Tahliye edilen insanların sayısı 2,5 milyona ulaştı. FSB'ye göre asılsız ihbarların maaliyeti 150 milyon rubleyi (2,66 milyon dolar) aştı.

Listede Türkiye de var

Aralık ayında konuyla ilgili açıklama yapan Rusya İçişleri Bakan Yardımcısı İgor Zubov, telefon teröründen kaynaklanan maddi hasarın milyon rublelerce olduğunu söyledi.

Aramaların çoğunlukla Suriye, Türkiye, Ukrayna, ABD ve Kanada'dan yapıldığını belirten Zubov, konuyla ilgili 3 bin kişiye ceza davası açıldığını söyledi.

İhbarların hiçbirinde patlama yaşanmadı.

HABERRUS