Uzmanlar: Elektronik sigara güvenilir görülmemeli

463

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, elektronik sigaranın kanser ve kalp hastalığı riskini artırabileceğini yazdı. Gazete birinci sayfasından duyurduğu haberinde hastalıklarda artış vakalarının 10 yıl içinde görülebileceğini bildirdi.

Haberde, New York Üniversitesi Tıp Okulu'ndan araştırmacıların elde ettikleri bulgulara değiniliyor. Araştırmacılar elektronik sigara içmenin normal kıyasla daha az zararlı olduğunu kabul etseler de şu uyarıda bulunuyor:

"Elektronik sigara güvenilir görülmemeli."

Son yıllarda Rusya'da da popülerleşen elektronik sigara çeşitlerinin, normal sigara ile aynı kategoride değerlendirilmesi isteniyor. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, elektronik sigaraların sıradan sigaralarla aynı kategoride değerlendirilmesi için teklifte bulundu.

Eğer yasa tasarısı kabul edilirse, Rusya'da 1 Ocak 2019'dan itibaren 18 yaşından küçüklere elektronik sigara ve yan ürünlerinin satışı yasaklanacak. Ayrıca normal sigarada olduğu gibi; eğitim, kültür, spor, sağlık ve devlet kurumu binaları ve çevresinde elektronik sigara tüketimi yasaklanacak.

DNA'ya zarar veriyor

Bilim insanları ABD'deki araştırma kapsamında farelerdeki DNA mutasyonlarının yanı sıra insanların akciğer ve kalp hücrelerini de incelemişler.

Araştırmada elektronik sigaranın DNA'ya zarar verdiği ve DNA'nın kendisini tamir etmesini önlediği belirlenmiş.

İngiltere'de yaklaşık 3 milyon kişinin elektronik sigara içtiği biliniyor.

Ülkede sağlık yetkilileri 2015'ten bu yana sigara tiryakilerine, yüzde 95 oranında daha güvenli olduklarını söyledikleri elektronik sigaraya geçmeleri çağrısı yapıyordu.

DW Türkçe