Rusya'da düşük maaşlardan şikayetçi olan bir öğretmen işten atıldı

845

Rusya'nın Taganrogskiy Metalürji Koleji'nde görev yapan 40 yıllık deneyimli öğretmen Viktor Makarenko'nun görevine son verildi. Makarenko, kısa bir süre önce Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev'e gönderdiği mektupta, Rusya'da eğitimci maaşlarının neden gerekli oranda yükseltilmediğini sormuş, bölgelerdeki öğretmenlerin açlık sınırının altında maaş aldığını belirtmişti.

Rusya Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Makarenko'nun, hükümeti eleştirdiği için değil, biriken disiplen cezaları sebebiyle görevine son verildiği belirtildi.

Öğretmenin hangi disiplin cezaları sebebiyle okuldan atıldığı ise belirtilmedi.

Geçtiğimiz günlerde Medvedev'e hitaben bir mektup kaleme alan deneyimli öğretmen, eğitimcilerin maaşlarına zam yapılırken yasaların ihlal edildiğini, 2016 yılında maaşların 2012 yılnda olduğu gibi, yani 8 bin 289 ruble (147 dolar) olarak gerçekleştiğini yazmıştı.

Rusya'da açlık sınırının 10 bin rubleden fazla olduğunu hatırlatan Makarenko, öğretmenlerin ise vergiler düşüldükten sonra 7 bin 211 ruble (128 dolar) maaş aldığını ifade etmişti.

2016 yılında Rusya'da bir bölgeyi ziyaret eden Medvedev'e emekli vatandaşlar yine düşük maaşlardan dolayı tepki göstermiş, Medvedev ise "Şuanda para yok. Para bulunca zam yapacağız. Siz burada dayanın (dişinizi sıkın), size iyilikler ve sağlık diliyorum" diyerek oradan ayrılmıştı. Rus liderin bu sözleri çok tartışılmıştı.

HABERRUS