Bir Rus vatandaşı kırılan kolu için McDonald's'a 500 bin rublelik dava açtı

212

Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan bir Rus vatandaşı, dünyanın en büyük fast food (çabuk yemek) zincirlerinden biri olan McDonald's'a 500 bin rublelik (8735 dolar) tazminat davası açtı.

Moskova'nın Züzinski mahkemesinden yapılan açıklamada, "Bir bayan McDonald's'da ıslak zeminde kayıp düşmüş, kolunu kırmış ve kafasına darbe almış. Maddi ve manevi zararları için toplamda 500 bin rublelik tazminat davası açtı. Mahkeme 1 Mart'ta görülecek" denildi.

Rusya'da daha önce de benzeri olaylar yaşanmış, birçok Rus vatandaşı çeşitli sebeplerden dolayı McDonald's'ı mahkemeye vermişti. Örneğin geçtiğimiz yılın Aralık ayında Moskova'nın Tverskaya mahkemesi, McDonald's'da bir vatandaşın üzerine kahve döküldüğü için yarım milyon ruble manevi, 50 bin ruble ise maddi tazminat davası açtığını duyurmuştu.

Yine 2017 yılında Zamoskvaretski mahkemesinde görülen bir davada, ıslak zeminde kayıp düşen ve iki dişini kıran bir bayan, şirketten 900 bin ruble manevi, 100 bin ruble de maddi zararları için para talep etmişti. Mahkeme bu bayana 300 bin ruble ödenmesine karar vermişti.

Son olarak 2016 yılında McDonald's'da 1 gün içerisinde 2 kere zehirlendiğini iddia eden Valentina Polyakova isimli vatandaş, 1 milyon rublelik tazminat davası açmış, ancak mahkeme bu vatandaşın lehine bir karar vermemişti.

Rusya genelinde en yaygın restoran zincirlerinden biri olan McDonald's, 600'den fazla şubeye sahip. Şirket, 2018 yılında 50'den fazla şube açmayı hedefliyor.

HABERRUS