Moskova'da Andrey Karlov anısına fotoğraf sergisi açıldı

162

Rusya'nın başkenti Moskova'da, 2016'da düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Rusya'nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov anısına fotoğraf sergisi açıldı.

Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov anısına fotoğraf sergisi açıldı.

Uluslararası Andrey Karlov Vakfı tarafından, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde (MGİMO) açılan sergide, Karlov'un yaşamından kesitler sunan fotoğraflar yer alıyor.

Sergiye Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Rusya-Türkiye İşadamları Birliği (RTİP) Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, İlber Ortaylı, emekli Büyükelçi Halil Akıncı, Uluslararası Andrey Karlov Vakfı Başkanı Marina Karlova, çok sayıda iş adamı, öğrenci ve akademisyen katıldı.

Moskova’da AA muhabirine açıklamalarda bulunan İlber Ortaylı, Rusya-Türkiye ilişkileri dendiği zaman Karlov’un akla gelen ilk isimlerden biri olduğunu söyledi.

Ortaylı, "Karlov’un asıl sahası Kore’ydi. Ancak kişiliğinden dolayı Türkiye’ye yolladılar ve hakikaten iki başkenti de sakinleştirdi. Görevini iyi yaptı ve bütün Türkler kendisini seviyordu." diye konuştu.

resim tanımı girin

"Ruslar geleneksel olarak iyi diplomatlar"

Köklü devletler arasında yaşanan kriz dönemlerinde, "tamirci" büyükelçilerin göreve getirildiklerini anlatan Ortaylı, "Krizler başladığı anda, devletler işler kötüye gitmesin diye soğukkanlı büyükelçileri görevlendirir ve bu büyükelçilerin kişilikleri önemlidir. Onlara tamirci büyükelçi denir. Önce büyükelçi vazifesini yapar ve sonra süreç başlar." ifadelerini kullandı.

Rusların, geleneksel olarak iyi diplomatlar olduklarını vurgulayan Ortaylı, "Kriz zamanlarında köklü devletler, geleneksel yolları bilen devletler, üs seviyedeki çatışmalar ve askeri çatışma durumunda, diplomasi kurumları hemen harekete geçer ve bir tamirci elçi değiştirirler. Şimdi Moskova’da Hüseyin Diriöz varken Rusya’da da o zaman Karlov vardı." değerlendirmesinde bulundu.

resim tanımı girin

HABERRUS Fotoğraflar: AA/Sefa Karacan