Rusya ve Ukrayna arasında esir değişimi yapıldı

249

Rusya Federal Güvenlik Servisi'nden (FSB) yapılan açıklamaya göre, iki Rus ve iki Ukraynalı sınır muhafızı, esir değişimi kapsamında karşılıklı olarak ülkelerine iade edildi.

Harkov şehrinin 50 km kuzeyindeki Nekhoteyevka kontrol kapısında gerçekleştirilen esir değişiminde, Ukrayna tarafı geçen yıl Haziran ayından bu yana Ukrayna'da hapishanede tutulan sınır muhafızları Vladimir Kuznetsov ve Askar Kuluba'yı Rusya'ya teslim etti.

Rusya ise Ukrayna'ya geçtiğimiz Ekim ayında Rusya'da yakalanan ve gözaltına alınan sınır muhafızları İgor Dzyubak ve Bogdan Marson'ı Ukrayna'ya teslim etti.

resim tanımı girin

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, iade işleminin tamamlanmasından ve Rus sınır muhafızlarının vatanlarına dönüşünden memnun olduklarını söyledi.

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların durdurulması için imzalanan Minsk Anlaşması gereği Kiev yönetimi ile Rusya yanlısı ayrılıkçıların ellerinde tuttuğu esirleri karşılıklı serbest bırakması gerekiyor. Minsk Anlaşması’nın imzalanmasından sonra belli dönemlerde yapılan esir değişimi uzun süredir yapılmıyordu.

HABERRUS