Putin: Rusya'da ajan çok, en modern yöntemleri kullanıyorlar

412

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı istihbarat kuruluşlarının Rusya'da çok sıkı çalışmalar gerçekleştirdiğini, en modern ajanlık ve teknik istihbarat yöntemlerini kullandıklarını söyledi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri ile yapılan toplantıya katılan Putin, Rusya'da 2017 yılında 72 kadrolu yabancı istihbarat çalışanı ve 397 ajanın eylemlerinin önlendiğini söyledi.

Putin ayrıca son yıllarda yabancı istihbarat kuruluşlarının çalışmalarında bir artış gözlendiğini belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre Putin, "Yabancı istihbarat kuruluşları, Rusya'da çok sıkı çalışmalar gerçekleştiriyor, en modern ajanlık ve teknik istihbarat yöntemlerini kullanıyorlar" dedi ve toplantıya katılan FSB yöneticilerine hitaben, "Sadece 2017 yılında yabancı istihbarat kuruluşlarından 72 kadrolu çalışan ve 397 ajanın faaliyetleri etkisiz hale getirildi. Bu çok önemli konuda disiplinli ve etkili bir şekilde çalışmalar gerçekleştirmenizi, yabancı istihbarat kuruluşlarının siyasi, ekonomik, teknolojik ve savunma nitelikli bilgilere ulaşmaya yönelik girişimlerini engellemenizi, bu alanda çalışmaya devam etmenizi rica ediyorum" diye ifade etti.

Geçen yıl FSB'nin çalışmaları sayesinde terör nitelikli eylemlerin sayısında bir düşüş gözlendiğini belirten Putin "Son 6 yıldır Rusya'daki terör nitelikli suçlarda bir düşüş gözlendi. 2012 yılında 316, 2014 yılında 84, geçen yılsa 25 bu tip eylem tespit edildi. Bu olumlu eğilimin sebebi terörle mücadeleye yönelik çalışmalar. Geçen yıl 25 terör eylemi dahil terör nitelikli 68 suç önlendi" dedi.

Putin "Aynen bu şekilde aktif çalışmaya, terörle mücadele stratejisi ve hücum taktiğini kullanmaya, Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi (NAK) ile koordinasyona devam edilmeli" dedi.

HABERRUS