Putin, 2014'te Harkov-İstanbul uçağı için 'vur emri' vermiş

364

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendi ismini taşıyan bir belgesel film için verdiği röportajlarda, 2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılışına 1 saat kala kendisine Ukrayna’dan İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait uçağın kaçırıldığı ve hava korsanının uçağı Soçi’ye indirmek istediği yönünde bilgi ulaştı bilgisini ilk defa kamuoyu ile paylaştı.

Rus gazeteci Andrey Kondraşov'un ‘Putin' isimli belgesel filmi için röportaj veren Putin, sosyal medyada yayınlanan belgeselde çeşitli değerlendirmelerde buldu. Rus lider, 2014 yılında Soçi Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılışının öncesine meydana gelen uçak kaçırma olayını ilk defa anlattı.

Sputnik'in aktardığına göre, 7 Şubat 2014'te otobüsle Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) yetkilileriyle birlikte Soçi'deki Fişt Stadyumu'na giderken güvenlik yetkililerinden bir telefon geldiğini söyleyen Putin, sözlerine şöyle devam etti:

"Olimpiyat Oyunları'nın açılışından önce resepsiyon vardı. Ardından IOC temsilcileriyle birlikte otobüse bindik ve Fişt Stadyumu'na doğru yola çıktık. Yolculuğun ortasında muavin telefonu bana uzattı, arayan kişi, Olimpiyat Oyunları'nın güvenliğinden sorumlu merkezin yöneticilerinden biriydi. Bu kişi, Ukrayna'dan İstanbul'a gitmesi gereken uçağın kaçırıldığını, kaçıranların uçağın Soçi'ye indirilmesini talep ettiklerini aktardı."

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, belgesel için verdiği röportajda Pegasus şirketinde görevli pilotların içerideki yolculardan birinde bomba olduğunu ve kendisinin uçağın Soçi'ye indirilmesini talep ettiğini, savaş uçaklarının alarm durumuna geçirilerek havalandıklarını anlatmıştı.

Görevlilere önerilerinin ne olduğunu sorduğunu söyleyen Putin, şöyle devam etti:

"Yanıt beklenecek türdendi, böyle bir gelişme durumunda öngörülen plana göre uçağın düşürülmesi gerekiyordu. Ben, plana göre hareket etmelerini söyledim."

Bunun üzerine sunucu Putin'e 'Yani?' diye sordu. Putin ise plana göre hareket etmenin 'uçağı vurmak' olduğunu söyledi.

Daha sonra otobüstekilerin ‘Her şey yolunda mı' sorusuna ‘Evet, her şey yolunda' yanıtını verdiğini söyleyen Putin, stadyuma gittiklerini ve içeri girdiklrini ifade etti.

Detaylar tamamen netleşmeden konuklara herhangi bir şey anlatmadığını belirten Putin, birkaç dakika sonra yeniden arandığını söyledi. Rus lider, "Telefon ikinci kez çaldı ve aynı güvenlikten sorumlu yönetici, bunun sarhoş kafayla yapılan bir oyun olduğunu, uçağın Türkiye'ye gittiğini ve kısa bir süre sonra oraya iniş yapacağını söyledi" diye konuştu.

Sunucunun ‘Gelen iki telefon arasında neler hissettiniz?' sorusuna Putin, "Zannederim ki bu konuda konuşmamak daha iyi" yanıtını verdi.

7 Şubat 2014'te pilotunun kaçırılma sinyali verdiği Harkov — İstanbul seferini yapan ve 110 yolcu taşıyan uçak pilotların başarılı bir uygulamasıyla Soçi yerine Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmiş, Hava korsanı tüm yolcuların tahliye edilmesine izin verdikten sonra etkisiz hale getirilmişti. Hava korsanının aşırı miktarda alkollü olduğu ileri sürülmüştü.

HABERRUS