Putin: Dedem önce Lenin, sonra Stalin için çalıştı

238

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendi ismini taşıyan bir belgesel film için verdiği röportajda, dedesinin Ekim Devrimi’nin liderlerinden Vladimir Lenin’in aşçısı olarak çalıştığını söyledi.

Rus gazeteci Andrey Kondraşov’un ‘Putin’ isimli belgesel filmi için röportaj veren Putin, dedesinin Sovyet liderler Lenin ve Stalin’in aşçısı olarak çalıştığını anlatıyor.

Sputnik'in aktardığına göre Putin bir soru üzerine, "Dedem, (Sovyet liderlerin) Moskova yakınlarındaki yazlık evlerinden birinde önce Lenin, sonra Stalin için çalıştı" diyor.

Rus lider, dedesi ve başka akrabalarının Sovyetler Birliği döneminde baskı görüp sürgüne gönderilip gönderilmedikleri sorusu karşısındaysa, "Görünen o ki bunun tam tersi olmuş. Akrabalarıma o dönemde değer verilmiş. Zira bu insanların (akrabaları), kendilerini yarı yolda bırakmayacağını anlamış olmalılar" ifadelerini kullanıyor.

Putin’in anne tarafından olan dedesinin Birinci Dünya Savaşı’nda Doğu Cephesi’nde savaştığı biliniyor.

"Rusya'nın ve vatandaşlarının güvenliğini sağlayacağız"

Putin ayrıca, aynı röportajda "Biz hiç kimseyi tehdit etmeyeceğiz, fakat bulunduğumuz topraklar gibi avantajlarımızı kullanarak, Rusya'nın ve vatandaşlarının güvenliğini sağlayacağız" dedi.

"Bu bağlamda Rusya için Arktik bölgenin son derece önemli olduğunu" söyleyen Putin, Norveç kıyılarında ABD'ye ait denizaltıların sürekli olarak nöbet tuttuklarını, o bölgeden Moskova'ya füzelerin ulaşma süresinin 15 dakika olduğunu kaydetti.

HABERRUS