Lavrov: Skripal'i zehirlemek için bir gerekçemiz yoktu

129

İngiltere'nin eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya'nın İngiltere'de 'Noviçok' grubuna giren bir sinir gazıyla zehirlenmesi olayında uluslararası kamuoyunu bariz biçimde yanıltmaya çalıştığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Skripal olayıyla ilgili konuşan Lavrov, "İngiltere için 'delillerin kraliçesi' itiraf değil, şüphe yaratma olup bunun tüm uluslararası toplum tarafından bu şekilde kabul edilmesini istiyorlar. Ancak bu iş böyle gitmez; Rusya buna izin vermeyecek. Somut olgular sunmadan uluslararası toplumu yanıltma girişimine yanıt verilmeli" dedi.

Sputnik'in aktardığına göre, Rusya'nın Skripal ve kızını zehirlemek için bir gerekçesi bulunmadığını, bu gerekçelerin Rusofobi kampanyasını devam ettirmek isteyenlerde bulunabileceğini kaydeden Lavrov, "Dün gerek Rus gerekse de Batı basınında Rusya'nın bu olayı gerçekleştirmek için bir gerekçesi olamayacağı konusunda birçok argüman yer aldı. Ancak her alanda Rusofobi kampanyasını sürdürmek isteyen tarafların bu tür gerekçeleri olabilir" diye konuştu.

Bu arada Lavrov, Rusya ve İngiltere'nin Skripal olayıyla ilgili istişarelerde bulunmaka yükümlü olduğunun altını çizdi.

Peskov: Yöneltilen suçlamalar uydurma, hiçbir kanıta dayanmıyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Skripal ve kızının İngiltere'nin Salisbury kentinde, 'Noviçok' sinir gazıyla zehirlenmesi ile hiçbir ilgileri olmadığını ve kanıta dayandırılmayan bu yöndeki suçlamaları kabul etmeyeceklerini söyledi.

Peskov, "Moskova'nın duruşu iyi biliniyor, bu duruşumuz diplomatik kanallar aracılığıyla Londra'ya iletildi. Buna göre, Rusya'nın İngiltere'de yaşanan olayla hiçbir ilgisi yok. Ayrıca Moskova, kendisine yöneltilen tamamen uydurma ve hiçbir kanıta dayanmayan suçlamaları ve ültimatom dilini kabul etmiyor" dedi.

Rusya'nın Skripal olayının arkasındakilerin kim olduğuna dair bir teori sunamayacağını söyleyen Peskov, "Herhangi bir teori sunmak, üstelik Kremlin tarafından, bizim işimiz değil. Zira Kremlin, Rusya topraklarında meydana gelmeyen olayları soruşturmakla uğraşmıyor" diye konuştu.'

HABERRUS