Putin seçim öncesi Kırım'da: Köprüyü mayıs ayına yetiştirin talimatı

273

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 gün sonra gerçekleştirilecek Devlet Başkanlığı seçimleri öncesinde Kırım'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Kırım'ı Kerç boğazından Rusya’ya bağlayacak köprünün inşaatını ziyaret eden Rus lider, köprüdeki otomobil trafiğinin yaz mevsimine, yani Mayıs ayına kadar yetiştirilmesi talimatını verdi.

Sözleşmeye göre köprüdeki otomobil yoluun 2018 yılı Aralık ayında açılması gerekiyordu. Ancak köprü inşaatını inceleyen Putin, 'yola asfalt dökülmesi ve işaretlerin yerleştirilmesi' gibi küçük işlerin kaldığını, köprüyü Mayıs ayına yetiştirmenin zor olmayacağını söyledi.

Putin'in bu isteğine, inşaatı sürdüren 'Stroygazmontaj' firmasının koordinatörü Arkadiy Rotenberg, köprüyü belirtilen tarihten önce açmaya gayret edeceklerini ifade etti. Daha sonra Rothenberg gazetecilere verdiği demeçte, köprüdeki otoyolların Mayıs ayında trafiğe açılacağını söyledi.

Projede görev alan işçilere teşekkür eden Putin, "Birkaç kez bu köprüyü inşa etmek istediler. İlk seferinde I. Dünya Savaşı engel oldu. Daha sonra 1930'lu yıllarda tekrar inşa etmek istediler, yine olmadı. Ama siz başardınız. Tebrik ediyorum." dedi.

Kerç boğazı üzerinden Rusya’nın güneyindeki Krasnodar bölgesini Kırım’la birleştirecek köprü, 19 kilometrelik uzunluğu ile Rusya’nın en uzun köprüsü olacak. Proje tutarı ise 228 milyar ruble, yaklaşık 4 milyar dolar.

...

...

resim tanımı girin

HABERRUS