Rusya'da oyların yarısı sayıldı: Putin'e destek yüzde 75

183

Rusya Merkez Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, oyların yarısının sayıldığı, bu verilere göre mevcut Devlet Başkanı Vladimir Putin'e desteğin yüzde 75'e ulaştığı belirtildi. 109 milyona yakın seçmenin bulunduğu ülkede seçimlere katılım oranını en az yüzde 60.

Rusya Kamuoyu Vakfı'nın (FOM) verilerine göre seçmenlerin yüzde 76,3'ü Putin'e, 11,9'u Pavel Grudinin'e ve yüzde 6'sı da Vladimir Jirinovski'ye oyunu verdi. Ksenia Sobçak'ın oy oranı ise yüzde 2.

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi'nin (VTSIOM) verilerine göre ise yüzde 73,9 Putin'e, 11,2 Grudinin'e ve 6,7 Jirinovski'ye oy verdi. Sobçak ise yüzde 2,5 oy almayı başardı.

Saat 23:29 itibariyle oy pusulalarını yüzde 54,29'unun işlendiği açıklandı. Putin, yüzde 75,26 ile lider konumda.

resim tanımı girin

Putin: Herkese desteği için teşekkür ederim

Sputnik'in aktardığına göre, Putin’in, Kremlin Sarayı’nın yanında yer alan Manej Meydanı’nda Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının dördüncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen konserde yaptığı zafer konuşması sık sık kalabalığın sloganları ile bölünüyor.

Putin konuşmasında, “Sonuç için sizlere çok teşekkür ederim. Evet! Evet! Ben sizin takımınızın bir üyesiyim. Hepimiz çok büyük bir takımız” ifadelerini kullandı.

Putin şunları söyledi:

  • Herkese desteği için teşekkür ederim.

  • Rusya’yı başarı bekliyor.

  • Yüce ülkemizin geleceğini düşüneceğiz.

  • Sizinle birlikte Rusya adına önemli işler yapacağız.

Seçimlere katılım oranı yüzde 60'a ulaştı

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, saat 18.00 itibarıyla Rusya'da seçimlere katılım oranının yüzde 59.93 olduğunu duyurdu.

Öte yandan Türkiye genelinde 5 bin 500'ün üzerinde Rusya vatandaşının Rusya devlet başkanlığı seçimlerinde oylarını kullandığı bildirildi.

HABERRUS