Bakan: AVM'deki yangında ölü sayısı 64'e yükseldi

149

Rusya Acil Durumlar Bakanı Vladimir Puçkov, Kemerova kentindeki AVM yangınında hayatını kaybedenlerin sayısının 64'e yükseldiğini açıkladı.

Bir önceki açıklamada 53 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

Bakan, şuana kadar ölenlerden 15'inin kimliğinin tespit edilebildiğini, enkaz altında çıkarılmayı bekleyen 6 kişinin daha bulunduğunu ifade etti.

Arama kurtarma çalışmaları yürüten görevlilerin ise binada göçükler meydana gelme tehlikesi sebebiyle hayati risklerinin olduğu açıklandı.

"Facianın sebebi çalışmayan alarm sistemi"

Dün gündüz saatlerinde Kemerova şehrindeki 'Zimnya Vişnya' alışveriş merkezinde meydana gelen yangının etki alanı 1600 metrekareye ulaşmış, ancak 12 saat sonra kontrol altına alınabilmişti.

Onlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan facianın temel sebebi ise yangın alarm sistemlerinin çalışmaması. Uyarı sistemi çalışmadığı için AVM ziyaretçileri ve çalışanlar düzenli bir şekilde tahliye edilemedi. Özellikle sinema salonunda bulunan insanların yangını çok geç fark ettiği ve dumanlar arasında mahsur kaldığı tahmin ediliyor.

Yangının çıkış noktasında ise iki ihtimal üzerinde duruluyor: Elektrik sistemindeki kısa devre veya çocukların ateşle oynaması.

70 milyon dolarlık hasar oluştu

İlk belirlemelere göre yangının 4 milyar rublelik (70 milyon dolar) maddi hasara yol açtığı belirtiliyor.

Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı: AVM'nin genel müdürü dahil 4 kişi sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

Şehirde 25-26 ve 27 Mart günleri yas ilan edildi.

HABERRUS