Putin Kemerova'da: İhmalkârlıklar yüzünden insanları kaybediyoruz

191

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 64 kişinin öldüğü alışveriş merkezi yangının meydana geldiği Kemerovo şehrini ziyaret etti. Putin, facianın sebebinin 'ihmalkarlık' ve 'dikkatsiz iş yapmak' olduğunu, ancak olayın tüm faillerinin bulunarak cezalandırılacağını söyledi.

Pazar günü 'Zimnya Vişnya' alışveriş merkezinde meydana gelen yangında çoğu çocuk 64 kişi hayatını kaybetmiş 50'ye yakın insan da yaralanmıştı. Bölgedeki vatandaşlar, olayla ilgili yürütülen soruşturmaya güvenmediklerini, birilerinin olayı örtbas etmeye çalıştığını öylemişti. Bunun üzerine Putin programını değiştirerek Kemerova şehrine geldi.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten savcılar ve güvenlik güçleriyle görüşen Putin, hastanedeki yaralıları da ziyaret ederek yangın sırasında yaşanan ihmalkarlıkları ilk ağızdan dinledi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın (MÇS) arama kurtarma ekibinden Andrey Sergeyev, alışveriş merkezinin koridorlarının çok dar olduğunu ve tahliye çıkışlarının gerektiği gibi olmadığını kaydetti. Diğer yetkililer de olayın temel nedeninin ihmal olduğunu ifade ediyor.

"Putin: Bu kadar insan neden ölüyor?"

Yetkililerle görüşen Putin ise şunları söyledi, "Ülkemizde olanlar ne bir askeri çatışma ne de bir madende aniden meydana gelen gaz patlaması. İnsanlar, çocuklar buraya dinlenmeye gelmiş. Demogafiden bahsediyoruz ama bu kadar insan neden ölüyor? İhmalkârlıktan, dikkatsiz iş yapılmasından." dedi.

Kemerovo Belediye Başkanı İlya Seredyuk’la konuşan Putin, AVM’nin binasının en son 2016 yılında kontrol edildiği bilgisini almasının ardından şaşırarak "Güvenliğin sağlanması gerekmesine rağmen 2 yıldır kontrol yapılmadı yani?" ifadesini kullandı.

Daha sonra da yangında ölenlerin ve yaralananların ailelerinin bulunduğu kalabalıkla konuşan Putin, açıklanan resmi ölü sayısı konusunda şüpheye gerek olmadığını belirterek, tüm suçluların cezalandırılacağı sözünü verdi.

Putin "Soruşturma dikkatle yürütülecek. Burada 100 kişilik bir soruşturma ekibi çalışıyor. Tüm suçluların cezalandırılacağından şüphe dahi etmeyin" dedi.

"Yangın alarm sistemi çalışmıyormuş"

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin "19 Mart’tan beri yangın alarm sistemi çalışmaz durumdaymış, ancak kimse sorunu çözmekle uğraşmamış" dedi. Yangın sonrasında binada çalışan güvenlik görevlisinin yangın uyarı sistemini açabileceği halde bunu yapmadığı bilgisini veren Bastrıkin "Bunun için hiçbir mantıklı açıklama yapamıyoruz" ifadesini kullandı.

Kent sakinleri Vali'nin görevden alınmasını istiyor

Olayın ilk dakikalarından beri 'gerçek bilgilerin gizlendiği' ve 'gerekli çalışmaların yürütülmediği' için Kemerovo Valisi Aman Tuleyev'i eleştiren kent sakinleri Vali'nin görevden alınmasını istiyor.

Bir vatandaşın bu konudaki sorusuna Putin şöyle yanıt verdi: "Gerçeklerin ortaya çıkarılması için soruşturmacılar çalışıyor. Kimse bir şeyi saklamaya veya örtbas etmeye niyetli değil. Her şeye zincirin en başındaki halkadan başlanacak. Binanın AVM olmasına izin verenden, güvenlikle ilgili kontrolleri yapması gerekene, yerinde oturup alarm düğmesine basmayana kadar. Binanın ruhsatını verenden, bir fabrikanın eğlence merkezine dönüştürülmesine, böyle malzemelerin kullanılmasına izin veren kişiye kadar. Soruşturmacıların ilk raporundan bunlar belli olacak. Hesap vermesi gereken herkes hesap verecek."

resim tanımı girin

HABERRUS