Erdoğan'dan Putin'e taziye telefonu

170

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Erdoğan, Pazar günü Rusya'nın Kemerova şehrinde meydana gelen yangın faciasında yaşanan can kayıpları nedeniyle Putin'e taziyede bulundu.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre Erdoğan, Rus halkına başsağlığı dilediği ve ikili ilişkileri her alanda geliştirme kararlılığı nı vurguladı.

Suriye konusunda İran'ın da katılımıyla 4 Nisan'da Ankara'da liderler düzeyinde gerçekleştirilecek üçlü zirve vesilesiyle yüzyüze de görüşecek olan Erdoğan ve Putin'in, söz konusu toplantıya da değindikleri belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Putin ve Erdoğan'ın yaptıkları telefon görüşmesinde Astana sürecinin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran arasında gerçekleştirilecek üçlü zirveyi konuştuklarını söyledi.

Kremlin'in internet sitesinden yapılan açıklamada da Erdoğan'ın, Kemerovo'daki yangın faciasında yaşanan can kayıpları nedeniyle Putin'e taziyelerini sunduğu belirtildi.

Türk-Rus ilişkilerini geliştirmenin öneminin altını çizen liderler, 4 Nisan'da Ankara'da Rusya, Türkiye ve İran liderleri arasında yapılacak üçlü zirveyi de istişare etti.

HABERRUS