"Kemerova'da 300-500 kişinin öldüğüne dair bilgiler Ukrayna ve Türkiye'den çıktı"

473

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kemerovo'da meydana gelen yangın faciasında can kaybına ilişkin güvenilir olmayan bilgilerin Ukrayna ve Türkiye'den yayıldığını söyledi.

Moskova Yüksek Ekonomik Okulu İletişim, Medya ve Tasarım Fakültesi'nde düzenlenen 'V Toçku' adlı söyleşide konuşan Peskov, "Tespitlerimize göre güvenilir olmayan bilgiler temel olarak Ukrayna ve Türkiye'den çıktı. Neden bu ülkelerden olduğu bir başka soru ancak 300-500 kişinin öldüğüne dair bilgiler ortaya atılıyor" dedi.

Sputnik'in aktardığına göre, 'İyi niyetli' kişilerin güvenilir olmayan bu bilgiyi bilinçli olarak ortaya attığını kaydeden Peskov, "Doğal olarak, ölü sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğu söylentileri duygusal ortamda hızla yayıldı" diye ekledi.

Türkiye yönetimiyle ilgisi yok

Peskov, "Bunun Türkiye yönetimiyle hiçbir ilgisi yok" diye de ekledi.

Rusya'nın Kemerova şehrinde 'Zimnya Vişnya' alışveriş merkezinde 'ihmaller' sebebiyle meydana gelen yangın faciasında 41'i çocuk 64 kişi hayatını kaybetmişti.

Faciadan sonra sosyal medyada birçok kişi gerçek ölü sayısının çok daha fazla olduğu iddialarını dile getirmiş, ancak daha sonra resmi kurumlar tarafından rakamlar doğrulanınca bu iddialar geri çekilmişti.

HABERRUS