İngiliz polisinden Londra'daki Rus uçağına arama

291

İngiliz yetkililerin, Londra havalimanında Rus havayolu şirketi Aeroflot’a ait bir uçakta herhangi bir gerekçe göstermeden arama yaptığı bildirildi.

Sputnik'in haberine göre, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Aeroflot yetkilisi, "İngiliz yetkililer, hava aracının aranmasıyla ilgili herhangi bir gerekçe sunmadı" dedi.

Tüm mürettebatın uçağı terk etmesi istendi

Yetkili, "Uçağın İngiliz yetkililer tarafından denetlenmesinden sonra mürettebatın ve yerel temsilcilik çalışanlarımızın uçağı ek olarak bir kez daha kontrol etme kararı alındı, zira aramanın yapıldığı sırada İngilizler, mürettebatın tüm üyelerine uçağı terk ettirdi" ifadelerini kullandı.

Ayrıca arama sırasında İngilizlerin tüm mürettebatın uçağı terk etmesi için zorlandıkları, uçakta kalan kaptan pilotun ise kabinin içinde tecrit edilmiş olarak bekletildiği ifade edildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İngiltere'nin Londra'daki Rus uçağında arama yaparak ‘Skripal davası' ile ilgili itibarını kurtarmaya çalışıyor olabileceğini söyledi.

Rossiya 24 televizyonuna konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Zaharova, "İngiliz polisinin tutumu, uçakta bazı işlemleri tanıksız olarak yapmak istediğini açıkça gösteriyor" diye konuştu.

Zaharova: Kışkırtıcı eylemlerden vazgeçmelerini talep ediyoruz

Rusya'nın İngiltere Büyükelçiliği yetkililerinin olay yerine hareket ettiklerini, Rusya Büyükelçisi'ninse gerekli temasları gerçekleştirdiğini belirten Zaharova, "İngiliz makamlarının durumu yasalara uygun hale getirmesini ve kışkırtıcı eylemlerden vazgeçmelerini talep ediyoruz, dünya toplumunun dikkatini Londra'nın kabul edilemez, tehlikeli ve sorumsuz tutumuna çekiyoruz" dedi.

Öte yandan Aeroflot'tan yapılan açıklamada, İngiliz yetkililerin uçaktaki arama işlemlerini tamamladıkları ve uçağın 21.30'da Moskova'ya hareket etmesi planlandığı belirtildi.

Diğer yandan Scotland Yard (polis teşkilâtı) temsilcisi, Londra polisinin Heathrow Havalimanı'ndaki Rus uçağında arama yapmadığını bildirdi.

Yetkili, "Sosyal medyadaki haberleri biliyoruz. Londra polisi, Moskova'dan Heathrow'a gelen Airbus uçağında arama yapmıyor" ifadelerini kullandı.

HABERRUS