Kemerova Valisi görev süresi dolmadan istifa etti

262

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 25 Mart'ta 64 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan AVM faciasının yaşandığı Kemerovo bölge valisi Aman Yuleyev'in erken istifa talebini kabul etti.

73 yaşındaki Aman Tuleyev 1997 yılından beri Kemerovo bölge valiliği görevini yürütüyordu. Eğer kendi isteği ile istifa etmeseydi, 2020'ye kadar görevde kalacaktı.

25 Mart'ta Kemerovo kentindeki 'Zimnya Vişnya' alışveriş merkezinde 'ihmaller' sebebiyle meydana gelen yangında 41'i çocuk 64 kişi yaşamını yitirmişti.

Putin fotoğraflı istifa videosu

Üç dakikalık bir video ile istifa mektubunu Putin'e sunduğunu belirten Tuleyev "Sevgili Kemerovo bölgesi sakinleri, elimden geleni yaptım. Kurbanların yakınları ile onlara yapılan yardımlardaki sorunları çözmek üzere bir araya geldim. Bir kez daha taziyelerimi sunuyorum. Ancak yaşamaya devam etmeli ve ilerlemeliyiz. Kaybettiklerimizi hatırlamak için yaşamalıyız" dedi. Tuleyev'in yanında Putin portresi de gözlerden kaçmadı.

Tuleyev mesajının sonunda 'bu kadar ağır bir yük altında' görevde kalamayacağını ve istifasının 'tek doğru seçenek' olduğunu da ifade etti.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Putin de imzaladığı kararnameyle Tuleyev'in istifasını kabul etti.

Kemerovo sakinleri yangın faciasının ardından kentteki yerel yönetim binası önünde protesto gösterileri yapmış, Tuleyev'in istiasını talep etmişti.

Olayla ilgili şu ana kadar 7 kişi tutuklandı.

HABERRUS