"Rusya'da bir terör saldırısının önlenmesine Türkiye yardımcı oldu"

239

Geçtiğimiz yıl Rusya'da iki terör saldırısı dış ülkelerden gelen istihbarat sayesinde önlendi.

Başkent Moskova'da uluslararası güvenlik konferansında konuşan Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, yeni yıl tatili öncesinde ABD'den ve Türkiye'den aldıkları istihbaratla, Rusya’da gerçekleştirilmek istenen iki terör saldırısının son anda önlendiğini söyledi.

"Bortnikov "Her ne kadar şimdilerde Rusya-ABD ilişkileri pek iyi bir dönemde olmasa da, biliyorsunuz ki geçen yıl ABD, yeni yıl tatili öncesinde St. Petersburg şehrinde planlanan bir terör saldırısı hakkında Rusya’ya bilgi vermişti. Türk partnerlerimizden aldığımız bir istihbaratla da bir terör saldırısını önledik." diye ifade etti.

Bortnikov, bu sayede yüzlerce sivilin hayatının kurtarıldığını vurguladı.

FSB başkanı, "Bunlar, terörle mücadele alanında sorumlu işbirliğinin örnekleridir." dedi ve Rusya'nın 2018 Dünya Kupası sırasında da yabancı istihbarat servisleriyle etkin bir şekilde çalışacağını söyledi.

Dünyada yılda 1600 terör eylemi

Rusya'da güvenlik güçlerinin 25 terör saldırısını önlediğini, ancak dört teröristin saldırı gerçekleştirdiğini hatırlatan FSB Başkanı, "Her yıl dünyada 1600'den fazla terör eylemin gerçekleştiriliyor, bunların yarısı IŞİD tarafından planlanıyor."

HABERRUS