Facebook ve Instagram'daki 100'lerce 'trol' Rus hesabı silindi

150

Rusya'nın Facebook reklamları aracılığıyla 2016'daki ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarının ardından dünyanın en büyük sosyal medya devi, 200'den fazla Rus hesabını sildi.

Facebook Güvenlik Müdürü Aleks Stamos, 70 Facebook, 65 Instagram hesabı ve Kremlin destekli siber içerik ürettiği iddia edilen İnternet Araştırma Ajansı'yla (IRA) bağlantılı 138 Facebook sayfasının kapatıldığını söyledi.

Stamos kapatılan hesapların yüzde 95'inin Rusça olduğunu ve Azerbaycan, Özbekistan ve Ukrayna ile yakınlarındaki ülkelerde Rusça konuşanları hedef aldığını söyledi.

Açıklamaya göre 1 milyondan fazla Facebook ve 493 bin Instagram kullanıcısı silinen hesaplardan en az birini takip ediyordu.

Facebook verilerine göre silinen sayfalar ve hesapların 1 Ocak 2015'ten bu yana yaptığı reklam masrafı toplam 167 bin dolar.

Şirketin CEO'su Mark Zuckerberg, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bugüne kadar yabancı seçimlere müdahale ettikleri gerekçesiyle IRA'ya karşı önlem aldıklarını ancak bu sefer Rusya'da yaşayan insanları hedef alan yayınlar nedeniyle hesapların silindiğini söyledi.

resim tanımı girin

Bısiness HT'nin aktardığına göre, "Trol çiftliği" olarak da bilinen IRA, yanlış bilgi veren kampanyalar düzenlemekten, bu içeriklerle Facebook etkinlikleri organize etmeye kadar birçok farklı eyleme dahil oluyor. Bu etkinliklerden biriyle New York'ta Başkan Donald Trump karşıtı bir protesto bile düzenlenmişti.

Facebook'un üzerinde neredeyse 2 yıldır devam eden baskı, ABD Başkanlık Seçimleri sonrası başlayıp geçtiğimiz günlerde milyonlarca kullanıcının verilerinin çalındığının ortaya çıkmasıyla ayyuka çıktı.

"126 milyon Amerikalı'ya ulaşıldı"

Sosyal medya devi, ekim ayında yaptığı açıklamada son iki yıl içinde Rusya merkezli operasyonlar kapsamında Amerikan siyasetiyle ilgili olarak gönderilen 800 bin mesajın 126 milyon Amerikalı'ya ulaştığını duyurdu.

2016 yılında düzenlenen Amerikan başkanlık seçimleri kapsamında gönderilen mesajların içeriği daha çok sosyal ve politik açıdan ayrıştırıcı unsurlar içeriyordu.

HABERRUS