Rusya isterse, ABD Gülen'i teslim eder mi?

279

Rusya Bilimler Akademisi Öğretim Üyesi Viktor Nadein-Rayevskiy, ABD’ye başvuru yapılsa da Washington’un Fetullah Gülen’i Rusya’ya kesinlikle teslim etmeyeceğini belirtti.

Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin Karlov suikastıyla ilgili Fetullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkartmasını Sputnik'e değerlendiren Rusya Bilimler Akademisi Öğretim Üyesi Viktor Nadein-Rayevskiy, 'Rusya ABD’ye Gülen’in teslim edilmesi için başvuruda bulunabilir mi?' sorusuna şu yanıtı verdi: "Eğer biz ABD’ye başvuru yaparsak onu kesinlikle teslim etmezler. Birincisi, ABD hiçbir zaman bize herhangi birini teslim etmedi. İkincisi, şu veya bu kişinin teslim edilmesi için ciddi kanıtlar talep ediliyor."

"Gülen’in Green Card’ı var"

Rus uzman, sözlerine şöyle devam etti: "(Gülen) Türkiye’ye iade edilir mi? Amerikalıların kendi vatandaşlarını teslim etmeleri nadiren görülen bir durum, Gülen’inse Green Card’ı var. Elbette ki bu vatandaşlık değil, ama o anlama geliyor. ABD’nin önde gelen isimlerinden 700 kişi kendisine Green Gard verilmesi için girişimde bulundu ve o, 2000’lerin başlarında Green Card’a sahip oldu.”

Gülen’in iadesi konusuna da değinen Nadein-Rayevskiy, “Bu elbette ki önemli, ancak bana göre şimdilik çözümü olmayan bir konu” ifadelerini kullandı.

Karlov suikastinin arka planı

Rusya'nın eski Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov, 19 Aralık 2016'da, Ankara'daki Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki fotoğraf sergisi açılışında düzenlenen saldırıda, Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmüştü.

Suriye Ordusunun Halep'in geri alınması için Rus hava kuvvetleri destekli saldırısı ile başlayan ve operasyonun Suriye Ordusunun zaferi ile sonuçlanması ile Türkiye'de özellikle Rusya Büyükelçiliği ve konsoloslukları önünde protesto gösterileri düzenlendi. Özellikle islamcı örgütler "Tek Yol Şehadet" sloganları ve tekbir getirerek eylemler gerçekleştirdi. Bu gruplar Halep Muharebesi'ndeki çatışmalarda meydana gelen sivil kayıpların sorumlusu olarak Rusya'yı göstermekteydi. Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önündeki eylemlerde şeriat yanlısı Hizb-ut Tahrir örgütü de tekbirler getirerek bir basın açıklaması gerçekleştirmişti.

Bu protestoların ardından Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanı Ak Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, "Türk halkı bence doğru adrese tepkilerini gösteriyor. Burada Rusya'dan beklentimiz aynen Türkiye'nin göstermiş olduğu insani hassasiyeti Rusya'nın da göstermesidir. Bunu kamuoyunun haklı tepkisi olarak okumak lazım" diyerek protesto gösterilerinin haklılığını savunmuştu.

Öte yandan Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanlarının Moskova'da Suriye'deki merkezi yönetimle muhalifler arasındaki barış görüşmelerine aracılık etmek için ortak hareket etme kararına ilişkin yapacağı görüşmeler için 20 Aralık 2016 tarihi belirlenmişti. Suikasttan sonra Suriye ve Halep'e ilişkin sloganlar atan saldırgan, cinayeti bu önemli toplantıdan bir gün önce gerçekleştirdi.

New York Times gazetesi ise Rus Hava Kuvvetleri'nin Halep'teki isyancı bölgeleri hedef almasının suikastın muhtemel bir nedeni olduğunu ileri sürdü.

""Halep'i unutmayın, Suriye'yi unutmayın"

Saldırı anında saldırgan, "Allahu Ekber, Allahu Ekber" diye bağırıp "Halep'i unutmayın, Suriye'yi unutmayın, beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız. Geri çekil, geri çekil. Beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde payı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek." diyerek bağırmıştı.

Mevlüt Mert Altıntaş

Suikastı düzenleyen Mevlüt Mert Altıntaş (d. 24 Haziran 1994, Söke), Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra 2012 yılında İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu'na girdi. Polis okulundaki eğitiminden sonra 2014 yılında göreve başlayan Altıntaş, Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevliydi. Hükümet ve hükümete yakın yayın organları, saldırı gerçekleşir gerçekleşmez, Altıntaş'ın Gülen Hareketi bağlantılı olduğu iddia etmeye başladı.

Putin ne dedi?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; "Bir cinayet gerçekleştirildi. Bu elbette Rus-Türk ilişkilerinin normalleşmesini bozmaya yönelik bir provokasyon. Ayrıca Rusya, Türkiye, İran ve Suriyeli taraflar arasındaki çatışmanın çözümüne ilgi duyan diğer ülkelerin aktif olarak savunduğu Suriye'deki barış sürecini bozmaya yönelik bir provokasyon. Bunun tek bir yanıtı olabilir, teröre karşı mücadeleyi güçlendirmek. Haydutlar bunu hissedecek." (Wikipedia)

HABERRUS