"Kemerovo faciasının ardından incelenen binaların yarısında ihlal tespit edildi"

86

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı (MÇS) yetkilileri, geçtiğimiz ay Rusya'nın Kemerova şehrinde bir alışveriş merkezinde meydana gelen ve 64 kişinin hayatını kaybettiği yangın faciasının ardından ülkedeki tüm binaları denetledi. Kontrolden geçen binaların yarısının yangın güvenliği kurallarını ihlal ettiği belirtildi.

MÇS görevlisi Rinat Yenikeyev tarafından yapılan açıklamada, 38 bin binada denetim gerçekleştirildiği, bu binaların 11 bin 500'ünün alışveriş merkezi olduğu ifade edildi. Denetlenen 38 bin binanın 19 bininde, toplamda 140 bin ihlal tespit edildi.

Rusya genelinde bir aydır devam eden denetimlerde, binalardaki otomatik yangın ve uyarı sistemlerinin düzgün çalışmadığı, duman dedektörlerinde eksiklikler olduğu, otomatik yangın söndürme sistemlerinin hatalı olduğu, acil çıkış ve yangın tahliye yollarının standartlara uygun olmadığı ve binaların yapımında hızlı tutuşabilen maddeleri kullanmaktan kaçınılmadığı tespit edildi.

Geçtiğimiz ay Kemerova'daki 'Zimnya Vişniya' alışveriş merkezinde 'ihmaller' sebebiyle meydana gelen yangın faciasında 41'i çocuk toplam 64 kişi hayatını kaybetmişti.

HABERRUS