20 bin dolar alan Çinli de şifreyi çözemedi

396

2016'nın Aralık ayında, katıldığı bir sergide polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından vurularak öldürülen Rus Büyükelçi Andrey Karlov cinayetini aydınlatacak telefonun şifresini, 20 bin dolar ödeme yapılan Çinli uzman da çözemedi.

Habertürk'te yer alan habere göre, Altıntaş'ın telefonundaki bazı bilgilere iCloud şifresi sayesinde ulaşıldı. Yazışma ve e-mailler okundu ancak FaceTime görüşmeleri hala çözülemedi.

Daha önce, Altıntaş'ın telefonunun şifresinin çözüldüğü ve tüm bağlantılarının aydınlatıldığı iddiası ortaya atılmıştı. Ancak bu iddianın asılsız olduğu ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten savcılık, İsrailli bir firma ile temasa geçerek şifrenin kırılması için girişimde bulundu ancak şirket şifre kırma garantisi vermeden yüksek bir ücret talep edince süreç tıkandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Gerekeni yapın" talimatının ardından bu kez İngiltere'deki bir firmanın Çinli uzmanı ile temasa geçildi ve uzman Ankara'ya gelerek çalışmalarına başladı. 72 saatlik çalışmanın ardından, Altıntaş'ın telefonundaki ilk şifreyi koruyan ikinci şifre nedeniyle işlem başarısız oldu. 16 haneli şifre çözülemedi.

Buna karşın, anlaşma gereği İngiliz firmaya 20 bin dolar ücret ödendi.

HABERRUS