Moskova'da bahar temizliği başladı

96

Rusya'nın başkenti Moskova, yoğun kar yağışıyla geçen bir kışın ardından bahar ve yaz aylarına hazırlanıyor. Moskova Belediyesi, bahar temizliği kapsamında yolları, kaldırımları, parkları, fıskiyeli havuzları ve anıtları yıkamaya başladı.

Bu yıl en dikkat çeken temizlik görüntüleri, geçtiğimiz yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla açılan 24 metre uzunluğundaki dev 'Kiev Büyük Knezi I Vladimir' anıtında gerçekleşti.

resim tanımı girin

Hidrolik merdivenli özel araçla 17,5 metreye kadar çıkan 5 kişilik özel ekip, anıtın kirini temizlemek için 1,5 ton su ve özel konsantre şampuan kullandı.

resim tanımı girin

3 saat süren operasyonun ardından anıt temizlendi. Anıtın bundan sonra da ayda iki defa yıkanacağı belirtildi.

resim tanımı girin

Tazyikli su ile temizlenen bir diğer anıt ise Leninski caddesindeki Yuri Gagarin oldu. 1980 yılında açılan Gagarin anıtı, 42,5 metre yüksekliğinde ve 12 ton ağırlığında.

resim tanımı girin

Özellikle Moskova'nın merkezinde bulunan diğer anıtlarda su ve fırça ile temizlendi.

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

Öte yandan 'subbotnik' adı altından düzenlenen gönüllü temizlik programına da 1,5 milyondan fazla vatandaş katıldı. Gönüllü olarak şehri temizlemek isteyen Moskovalılar Nisan ayı boyunca çeşitli programlara katılarak belediyenin yükünü azaltıyor.

resim tanımı girin

HABERRUS