Peskov: Telegram bende çalışıyor, ama kesintilerle

124

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, geçtiğimiz günlerde Rusya'da engellenen anlık mesajlaşma uygulaması Telegram'ın kendisinde çalıştığını ancak zaman zaman kesintiler yaşandığını söyledi.

Daha önce de Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç kendisinde Telegram'ın çalıştığını, Tekel Önleyici Kurum Başkanı Igor Artemyev ise Roskomnadzor'un Telegram'ı engelleme işinde başarılı olamadığını düşündüğünü söylemişti.

Peskov ise konuyla alakalı şunları söyledi:

"Evet, Telegram çalışıyor. Bunda şüphe yok. Kesintiler bazen daha sık bazen nadir oluyor. Ancak Roskomnadzor'un kanunun gereklerini yerine getirdiği, mahkemenin kararını uyguladığı açık."

Telegram'daki şifreli görüşmelerin çözülebilmesi için gerekli kodları isteyen Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), bu isteğine birkaç kez olumsuz yanıt alınca Telegram'ı mahkemeye vermiş, mahkeme ise sonuç olarak Telegram'ın Rusya'da engellenmesine karar vermişti.

Mahkemenin kararını uygulamakla yükümlü olan Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) ise yaklaşık iki haftadır uygulamayı engellemeye çalışırken, Rusya'da birçok internet servisinin kesintiler yaşamasına sebep oluyor.

2013 yılında kurulan Telegram'ın dünya genelinde 200 milyon kullanıcısı olduğu biliniyor.

“Evet, Telegram çalışıyor ve böyle bir şey yok, kesintilerle çalışıyorlar, daha sık oluyorlar, daha sık oluyorlar, ama Roskomnadzor'un kanunun gereklerini yerine getirdiği ve mahkeme kararını yerine getirdiği açık.”

HABERRUS