Rusya, Telegram gibi diğer uygulamaları da yasaklayabilir

171

Geçtiğimiz ay anlık mesajlaşma uygulaması Telegram'ın Rusya'da yasaklanmasının ardından gözler diğer uygulamalara yöneldi. Hükümet, şifreleme anahtarlarını istihbarat servisiyle paylaşmayan diğer sohbet uygulamalarının da Telegram gibi yasaklanabileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili konuşan Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, Federal Güvenlik Servisi'ne (FSB) gerekli şifreleme anahtarlarını temin etmemesi halinde anlık mesajlaşma uygulaması Viber'ın da Telegram gibi yasaklanabileceğini belirtti.

Nikiforov, Rus basınına yaptığı açıklamada, uygulamaların şifreleme anahtarlarına erişim konusunda FSB'nin tam yetkili olduğunu hatırlattı.

FSB'nin bu konuda Viber ile sorun yaşaması halinde mahkemeye başvurabileceğine işaret eden Nikiforov, "FSB, mahkemeye gitmesi halinde Telegram'ın yasaklanmasını sağlayan karara benzer bir kararı Viber için de aldırabilir." diye konuştu.

Telegram yasaklandı

Rusya'da kullanıcılarının yazışmalarına erişim için gerekli şifreleme anahtarlarını FSB ile paylaşmadığı gerekçesiyle dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından Telegram geçen ay yasaklanmıştı.

Telegram'ın yasaklanması nedeniyle binlerce kişi başkent Moskova'da protesto düzenlemişti.

HABERRUS