Rusya, 9 Mayıs Zafer Günü'nü böyle kutladı

563

Rusya'da, Sovyet ordusunun İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi güçlerine karşı kazandığı zaferin 73. yıldönümü olması nedeniyle büyük bir askeri geçit töreni düzenlendi. Törende konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Vatanınıza adanmışlığımız önünde eğiliyoruz. Kahramanlığınızdan duyduğumuz gurur bizi daha güçlü yapıyor." dedi.

SSCB'nin Nazi Almanyası'nı yenilgiye uğratmasının kutlandığı ve Rusya'daki en önemli bayramlardan biri olarak görülen Zafer Günü nedeniyle başkent Moskova'da yer alan Kızıl Meydan'da bugün yapılan törene 12.500 asker katıldı.

Sputnik'in aktardığına göre Putin'in Zafer Bayramı konuşmasından satır başları şöyle:

  • Tüm milletler Nazizm'in Sovyet askeri tarafından yenilgiye uğratıldığını biliyor. Başkalarının hayatları için canlarını feda eden askerlerin unutulmasına izin vermeyeceğiz.

  • Bugünlerde Sovyet halkının kahramanlığını küçük göstermeye çalışıyorlar. Bunun yapılmasına da asla izin vermeyeceğiz.

  • Savaş, hayatın gücünü ölçen bir şey. Savaş tehdidinin ciddiyetinin, barışın ise ne kadar kırılgan olduğunun farkındayız.

Putin, Nazi güçlerinin yenilgiye uğratıldığı İkinci Dünya Savaşı'nda hayatlarını kaybeden Sovyet askerler için herkesi bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Rus lider Putin ayrıca, İkinci Dünya Savaşı'na katılanlara hitaben şunları söyledi: "Vatanınıza adanmışlığımız önünde eğiliyoruz. Kahramanlığınızdan duyduğumuz gurur bizi daha güçlü yapıyor."

Kızıl Meydan'da askeri geçiş töreni: (Tamamı)

HABERRUS