Erdoğan: Domates mübarek, Rusya ile işi hallettik, 'Gönderin' diyor

363

Partisinin Muğla mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kıyı sahili olarak Türkiye'nin bir numaralı sahilinin Muğla'da olduğunu belirterek, "Muğla'ya Allah ne büyük nimetler vermiş. Bunları iyi değerlendirmek lazım... Domates mübarek, Rusya ile işi hallettik. 'Gönderin' diyor Rusya. Yoluna koyduk daha iyi olacak" dedi.

Erdoğan Rusya'ya domates ihracatı ile ilgili şunları söyledi:

"Kıyı sahili olarak Türkiye'nin bir numaralı sahili Muğla. Arıcılıkta da Türkiye'nin bir numarası. Muğla'ya Allah ne büyük nimetler vermiş. Bunları iyi değerlendirmek lazım. Muğla'nın zeytincilikte de önemli bir yeri var. Zeytinciliğin endüstrisini de geliştirmemiz, bunu sadece zeytin olarak değil zeytinyağında İtalya ve Yunanistan'ı geride bırakmamız lazım. Domates mübarek, Rusya ile işi hallettik. 'Gönderin' diyor Rusya. Yoluna koyduk daha iyi olacak" dedi.

Domates, Türk F16'larının Kasım 2015'te bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Rusya'nın Türkiye'den alımını durdurduğu tarım ürünlerinden biriydi. Yasak neredeyse iki yıl sonra kaldırılmıştı. Türkiye'den hangi şirketlerin Rusya'ya ürünlerini gönderebileceğine ise Rosselhoznadzor belirliyor. Halihazırda 15 Türk şirketinin Rusya’ya domates ihraç etme izni bulunuyor.

HABERRUS